Bilgi

Lenovo


Lenovo (Lenovo Grup Limited) Uluslararası Çin merkezli bilişim teknoloji şirketi olup notebook , tablet PC , ultrabook , masaüstü bilgisayarlar , iş istasyonları , sunucu ve çevre birimleri, bilgisayar monitörleri teknolojisi aksesuar ve donanımlarının üretimini gerçekleştiren bir şirkettir.

Lenovo ismi “Le-“(Legend) ve “-novo”(Latince “yeni”) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Çince adı ise “birlikte” veya “birlikte düşünmek” manasına gelir.

Kuruluşunun ardından ilk 20 yıl “Legend” ismini kullandı. 2003 yılının Nisan ayında yeni isim olarak “Lenovo” ismi belirlendi.

Lenovo’nun ana merkezi şu an için Çin Halk Cumhuriyeti Pekin’de yer almaktadır. Diğer yönetim ana iş merkezleri; ABD ve Singapur’dadır.

Lenovo Legend Grup Ltd. ve Yeni Teknoloji Geliştirme A.Ş. adıyla Pekin’de Liu Chuanzi başkanlığında 11 mühendisten oluşan bir grup tarafından yalnızca 25.000 Amerikan Dolar sermayeyle “New Technology Developer Inc.’i” adıyla kurulmuştur. 1988 yılında Legend şirketi bünyesine dahil olmuştur. Aynı yıl Legend’ın Çince karakter kartı Çin’deki en büyük ödül olan Ulusal Bilim-Teknoloji İlerleme Ödülü’nü kazandı. 1990 yılında ilk Legend PC piyasaya sürüldü. 1999’da Legend, Asya’da en büyük bilgisayar satıcısı oldu ve Çin’in en büyük 100 Elektronik Şirketi sıralamasında 1. sırada yer aldı.

IBM’ in “Bilgisayar” bölümünü satın almasıyla, 2004 yılında Çin’de pazar lideri oldu. 2005 yılında yaklaşık 1,75 milyar dolara IBM firmasının Bilgisayar bölümünü satın aldı.  Ocak 2014’te ise Lenovo 2.3 milyar dolara IBM’in sunucu bölümünü de aldı.

2009 yılında HP, Dell ve Acer‘ın ardından  %28,6 pazar payıyla dünyanın en büyük 4. bilgisayar üreticisi konumundaydı. 2010 yılında toplam hasılatı; 16.604 Milyar USD, net geliri ise 129 Milyon USD olmuştur.IDC ve Gartner’ın yaptığı açıklama ile 2013 2.çeyrekte PC pazar payını %16,7’ ye çıkararak global pazar payında HP’yi geride bıraktı ve pazarın yeni lideri oldu.

2013’te yüzde 18,2 pazar payına ulaştı ve Türkiye’de pazar lideri oldu.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Lenovo

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı