Bilgi

Marş Moturu Nedir? Marş Motoru Arızası ve Belirtileri Nelerdir?


Marş Motoru veya Marş Dinamosu otomobillerde ilk hareketi sağlayan parçadır. Araçta marşa basıldığı anda marş motorunun dişlisi ile krank miline bağlı volan dişlisi birbirine geçerek marş motorunun oluşturduğu dönme kuvveti, volan dişlisi aracılığı ile krank miline aktarılır. Böylece motora ilk hareketi verilmiş olur.

Otomobillerde genelde bendix (volana dönerek geçen) tipi elektrikli marş motoru kullanılır. Bununla birlikte özellikle deniz tipi büyük dizellerde hidrolik marş motorları da kullanılmaktadır. Otomobillerde kullanılan bendix tipinin yanı sıra volan dişlilerine geçtikten sonra dönmeye başlayan dayer tipi marş motorları da mevcuttur.

Marş Dinamosu, araçta çalışması için en yüksek voltaja ihtiyaç duyulan parçalardan birisidir. Marş motoru, marş dişlisi, bobin, konvektör ve marş motoru kömürü bulunmaktadır. Genellikle bu parçaların zamanla ya da dış etmenlere bağlı olarak arızalanması, marş moturunun tamamen devre dışı kalmasına neden olabilir.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş motoru, arızalanmadan önce ve arızalandığında araç sahiplerine önceden zayıfta olsa bazı belirtiler vermeye başlar. Bu belirtileri doğru okuyabilmek, olası arızayı önceden fark edebilmenize ve bu sayede maliyetin daha düşük olmasına ve yolda kalma gibi sonuçlarla karşılaşmamanızı sağlayacaktır.

En Sık Görülen Marş Motoru Arıza Belirtileri

  • Marş Dinamosu Kısmından Gelen Ses
  • Marş Dinamo Dişlisinden Islık Benzeri Ses Çıkarması
  • Marşa Basarken Kaçırma ve Çırtlama Sesleri
  • Marşın Eskiye Göre Daha Yavaş Dönmesi
  • Marşın Dönergen Hızı ve Sesinde Dalgalanmalar
  • Aracın Geç Çalışması, Marşın Geç Alması
  • Aracın Hiç Marş Almaması

Bu nedenlerden, Marş Motoru arızası nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak gösterilebilir. İlk sıradakiler henüz arızanın yeni yeni başladığı zamanlardaki belirtiler olup son kısımdaki maddeler ise dinamonun tamamen arızalanması durumunda yaşayacağınız sonuçlardan ibarettir.

Dişli Kilitlenmesine Dikkat!

Marş motoru arızalarında dişli ve motorun arızası fark edilemediğinde sorun olabilir. Marş dişlisi bir otomatik vasıtası ile sadece marşa basıldığı zaman volant dişlisine temas eder. Fakat bu otomatik içerisinde meydana gelen bir arıza durumunda araç çalışsa da dişli volanta temas halinde kalacak bu durum yüksek bir ses çıkararak araç sahibine belirti verecektir.

Fark edilememe durumunda volant dişlisinin çok yüksek devirlerde dönebildiği düşünüldüğünde marş motorunun tamamen dağılmasına hatta araçtaki bazı çevre donanım ve parçalara da zararlara neden olabilir. Bu nedenle marş motoru arızası nasıl belli olur bilmek çok işinize yarayacaktır.

Yolda Kalırsanız Aracınızı Vurdurmayın

Genellikle marş motoru arızası ortaya çıktığında, özellikle manuel vitesli araç sahipleri araçlarını kullanmaya devam edebilmek adına sürekli araçlarını, şanzıman devrini kullanarak çalıştırmayı, yani araçlarını vurdurmayı denerler. Bu durumun araç mekaniği üzerinde radikal etkileri vardır. Anlık ve çok zaruri durumlar haricinde araç kesinlikle bir çekici vasıtası ile bir servise çekilerek onarımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Aracı sürekli vurdurmak, genel motor sağlığı, subaplar, kayış ve zincirler ile aks ve şanzıman aksamına bilindik sayısız zararı bulunur. Özellikle dizel araçlar için kesinlikle önerilmez.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı