Bilgi

MATLAB Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?


MATLAB pozitif bilim, mühendislik hesaplamaları için kullanılan, grafiksel veri gösterimi ve programlamayı içeren teknik ve bilimsel hesaplamalar için yazılmış yüksek performansa sahip bir yazılımdır. MATLAB İngilizce “Matrix Laboratory” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur ve matris tabanlı bir çalışma sistemine sahiptir.

New Mexico Üniversitesi‘nde bilgisayar bilimleri bölüm başkanı Cleve Moler 1970’lerin sonunda MATLAB’ı geliştirmeye başlamıştır.

MATLAB başlangıçta matris hesaplaması için en gelişmiş teknolojiyi temsil eden “LINPACK” ve “EISPACK Projeleri” tarafından geliştirilen matris yazılımlarına kolay erişim sağlamak için yazılmıştır.

Üniversite ortamlarında; matematik, mühendislik gibi bilim alanlarındaki giriş ve ileri dersler için standart öğretim aracı olan MATLAB, endüstride yüksek verimli araştırma, geliştirme ve analiz için en iyi araçtır.

MATLAB araç kutuları denilen bir uygulamaya özel çözümler sunar.  Bu araç kutuları, uzmanlaşmış teknolojiyi öğrenmenizi ve uygulamanızı sağlar. Araç kutularının bulunduğu alanlar; sinyal işleme, kontrol sistemleri, sinir ağları, simülasyon ve diğerlerini içerir.

MATLAB ile şunlar yapılabilir;

 • Algoritma Geliştirme
 • Veri Analizi, Keşif ve Görselleştirme
 • Matematik ve Hesaplama
 • Bilimsel ve Mühendislik Grafikleri
 • Programlama ve Uygulama
 • Modelleme, Simülasyon, Prototipleme

Bugün yüzbinlerce akademisyen, bilim insanı, araştırmacı ve öğrenci tarafından kullanılan MATLAB bilgisayar dünyasının en gelişmiş teknik ve bilimsel problem çözme ve uygulama aracı olması bakımından her geçen gün daha da tercih edilir hale gelmiştir.

1 Yorum

1 Yorum

 1. yağmur

  25 Mart 2019 at 23:28

  çok yararlı buldum teşekkürler ,,,

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı