Bilgi

Meteorolog Hayvanlar


Hava durumunu öğrenmek için  ya televizyon seyrediyoruz, ya gazetelerin ilgili köşelerine bakıyoruz ya da internette yer alan meteoroloji sitelerini tıklıyoruz. Peki günümüzden yüzyıllar öncesinde bu teknolojiler yokken hava tahminleri nereden öğreniliyordu? Önceleri yalnızca Güneş, ay, yıldız ve bulutları izleyerek tahmin yapmaya çalışan atalarımız daha sonraları çevrelerinde gördükleri bitkilerin ve hayvanların da atmosfer olaylarına karşı çeşitli tepkiler gösterdiklerini keşfettiler.

Hayvanları gözlemlemek hava durumu tespitlerinde çok önemlidir. Çünkü  onlar havadaki basınç değişimlerine bizlerden çok daha fazla duyarlıdırlar. Pek çok hayvan yetiştiricisi hayvanların hareketlerine bakarak hava tahmini yapmaktadır. Hayvanlardan yararlanarak nasıl tahminde bulunabileceğimizi özetleyelim.

Kurbağalar

Kurbağalar yaklaşmakta olan fırtına öncesinde hacimlerini artırıp yüksek sesle bağırmaya başlarlar. Bu sık gözlemlenen bir olaydır. Kurbağalar yumurtalarını suyun derinliklerine bıraktıklarında o yaz sıcak ve nemli geçecek demektir

Kuşlar

Kuşlar eğer yüksek irtifada uçuyorlarsa bu iyi bir havanın yaşanacağını gösterir. Yaklaşan bir fırtınanın yol açtığı alçak basınç kuşların kulaklarını huzursuz eder. Yüksek gerilim tellerinde tüneklemiş sıra sıra kuşlar, alçak hava basıncının varlığını gösterir. Martılar genel olarak fırtına öncesinde uçmayı keser ve sahile tünerler. Hayvanlar, özellikle de kuşlar, yağmur taneleri düşmeden önce seslerini tamamen keserler.

İnekler

İnekler kötü havalardan önce huzursuzluk yaşar ve kuyruklarında çok fazla sinek olmaya başlar. Fırtına öncesinde yere uzanırlar. Kötü havanın yaklaştığını hissettiklerindeyse birbirlerine yakın durmaya çalışırlar.

Arılar ve Kelebekler

Arı ve kelebekler ortadan kaybolduklarında hava bozacak demektir. Bu hayvanlar fırtına ve şiddetli yağmura dayanıklı değillerdir.

Koyunlar

Yağmur ya da fırtına geliyorsa bir koyun sürüsü birbirine sokulup hiç ayrılmazlar. Ayrıca  koyunlar başlarını her zaman rüzgara doğru verirler. Bu bilgiden yola çıkarak rüzgarın yönünü tespit edebilirsiniz. Geceleri de koyunlar rüzgardan daha az etkilenmek için genellikle kuzeye dönerler.

Uğur böceği

Uğur böcekleri çok miktarda ve sürüler halinde ise havanın sıcak olacağını, eğer ağaç kavuğunda veya kayaların altında iseler şiddetli yağmur yağacağını gösterir.

Karıncalar

Karıncalar iyi havalarda yuvalarının çevresini temizleyerek yeni yiyecekler bulmaya giderler. Fırtına ve yağmur yağacak günlerdeyse yuvadan içeri girerek yuvanın girişini de kapatırlar.

Ayrıca;

Örümcek ağını örüyorsa hava güzel olacak demektir
Köstebek yoğun şekilde tümsek kazıyorsa hava güzel olacak demektir.
Atlar iyice huysuzlaşırsa bu havaların bozulacağına işarettir.
Dağ sıçanları yuvaların girişine ot yığarsa hava kötüye gidecek demek
Kargalar öter, eşekler bir araya gelirse bu, havaların bozulacağına işarettir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı