Bilgi

Milli Piyade Tüfeği MPT-55 Teknik Özellikleri


Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından Kırıkkale Silah Fabrikası‘nda üretilen MPT-55 tüfeği, uzun namlulu (MPT-55) ve kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki tip olarak üretilmektedir. MPT kısaltması Milli Piyade Tüfeği sözünün baş harflerinden esinlenerek verilmiştir. NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 30 testten başarıyla geçen silahlar arasında yer alan tüfekler için MKEK; tasarım çalışmalarına Temmuz 2015’te başladı. Ardından MKEK, Ağustos 2016’da Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylı Ürün Kalifikasyon Sertifikasını aldı. 2017 yılında seri üretimine başlanan MPT-55 ve MPT-55K silahları; atış kabiliyeti yüksek, hafif, etkili bir piyade tüfeği olarak tasarlanmıştır. Anadolu Ajansının ve MKEK’nun verdiği bilgilere göre; 2018 ve 2019 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı koruma ekibine, TSK’ya, Emniyet Genel Müdürlüğüne, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerinin envanterine -belirli sayıda- gönderimleri yapılmıştır.

MPT-55 ve MPT-55K tüfekleri; yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış modu bulunuyor. 30 fişek kapasiteli plastik kompozit şarjöre sahip her iki versiyon; 5.56×45 mm mühimmatı kullanmakta olup, dakikada 850 atım sayısına ulaşabiliyor. MPT-55 modelinin ağırlığı 3.100 gram, MPT-55K modelinin ağırlığı ise 3.000 gram olarak belirlenmiştir. -40 ve 65 derece sıcaklıkta, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorusuz bir şekilde atış yapmaya devam etmektedir.

MPT-55 ve MPT-55K tüfekleri; Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacına binaen özgün, muharebe ortamında, gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılan, “gaz piston hareketli, döner başlı kilitlemeli sistem” ile çalışan bir tüfek olarak geliştirilmiştir. Emniyet mandalının hem sağ hem sol kullanım için çift taraflı olması, silahı benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip MPT-55‘in etkili menzili 400, maksimum menzili ise 3 bin 600 metre olarak belirtiliyor. MPT-55, dünyada kullanımı yaygın olan M16 piyade tüfeğinin şarjörleriyle de uyumlu çalışabilmektedir.

Kaynak:

  • https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/tsknin-goz-bebegi-mpt-55/1340950
  • https://www.mkek.gov.tr/tr/notice.aspx?nid=4428&menu=1
  • https://www.ensonhaber.com/183-cumhurbaskanligi-korumalarina-yeni-yerli-silah.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı