Bilgi

Monitörde Yenileme Hızı Nedir?


Ekranınızın yenileme hızı, ekranın saniyede kaç kere yeni bir görüntü çekebildiğini belirtir. Bu değer Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Örnek olarak ekranınızın yenileme hızı 75 Hz ise bu, görüntüyü saniyede 75 kez yenilediği anlamına gelecektir. Uyumlu bir şekilde çalışan işlemci ve ekran kartı tarafından üretilen yüksek kare hızlarıyla bir araya geldiğinde bu daha akıcı bir deneyim ve haliyle daha yüksek FPS değerleri sunacaktır.

Yenileme hızı özellikle grafik tabanlı oyun oynayan oyuncular için büyük önem taşımaktadır. Günümüzde çok geniş aralığa -değerlere- sahip yenileme hızı bulunan monitörler mevcut. Piyasada genel olarak 75 Hz monitörler daha çok bulunsa da 100, 120, 144, 165, 175, 240 hatta 360 Hz’e kadar yenileme hızı sunan monitörler mevcut.

Eğer çok iyi bir oyuncu iseniz ve monitörünüzü oyun oynamak amacı ile satın almayı planlıyorsanız yüksek yenileme hızı sunan monitörler almanızı öneriyoruz. Günlük kullanım için genel olarak 75 Hz monitörlerin ihtiyacınızı tam olarak karşılayacağını belirtelim.

Üstteki görselde görüldüğü gibi daha yüksek yenileme hızı, monitörün ekrandaki görüntüyü güncelleme sıklığını ifade etmektedir. Bu güncellemeler arasındaki süre yani tepki süresi milisaniye (ms) olarak, ekranın yenileme hızı ise hertz (Hz) olarak ölçülür.

Daha yüksek yenileme hızlarından elde etmek için dikkat edilmesi gereken en önemli üç bileşen:

– Yenileme hızı yüksek bir monitör.

Yapay zekâ, oyun mantığı, fizik motoru ve veri işleme de dahil olmak üzere talimatları kesintisiz sağlayabilecek hızlı bir işlemci.

– Bu talimatları sorunsuz -kesintisiz- gerçekleştirebilen ve ekranda gördüğümüz grafikleri oluşturabilen bir ekran kartı.

Monitör bir görüntüyü yalnızca sistemin oluşturabileceği hızda görüntüleyebilir; bu nedenle işlemci ve ekran kartınızın bu işlemi hızlıca gerçekleştirebilecek bir kapasitede olması oldukça önemlidir. İşlemci ve ekran kartınız monitörünüze gerektiği kadar yüksek kare hızı sağlayamıyorsa bu durumda monitörünüzün teknik özellikleri ne kadar yüksek -veya üst düzey- olursa olsun yüksek yenileme hızına sahip bir görüntü elde edemeyecektir.

Örneğin; monitörünüz 165 Hz yenileme hızına sahip ancak ekran kartınız saniyede yalnızca 60 kare sağlayabiliyorsa bu durumda daha yüksek yenileme hızları kullanılmaz.

Sisteminizi, yapılandırmasından bağımsız olarak, daima aradığınız özelliklere sahip bir ekranla eşleştirmeyi unutmayın. İşlemci, ekran kartı ve monitör uyumlu olduğunda ve birlikte çalıştığında sonuçlar, daha yüksek yenileme hızlarının avantajlarını açıkça gösterecektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı