Bilgi

Monitörüm Kaç Hz? | Monitör Yenileme Hızı (Hertz) Öğrenme


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda Monitörünüzün kaç Hertz olduğunu nasıl öğreneceğinizi kısaca anlatmaya çalışacağım. Monitör/Ekran satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri kuşkusuz “Refresh Rate” olarak da bilinen yenileme hızıdır. Hertz (Yenile Hızı) kullandığınız monitörünüzün bir saniyedeki yenileyebildiği kare hızıdır anlamına gelir. Başka bir ifade ile ekranda 1 saniyede değişen görüntü sayısını belirtir. Örnek vermek gerekirse 144 Hz bir monitörde ekranda saniyede 144 görüntü değişmektedir. Değişen görüntü sayısı yani Hertz değeri artmaya başladıkça daha net ve daha kaliteli bir görüntü sağlanır. Standart olarak bir çok bilgisayar monitörü Windows 8 ve Windows 10’da 60 Hertz olarak ayarlanmaktadır. Örneğin, monitörünüz 144 Hertz ise bunu 144’e ayarlamadıysanız 60 Hertz olarak kullanmaya devam edeceksiniz. Bu yüzden monitörünüzden, ekrandan maksimum performans elde etmek için Hertz değerini ayarlamanız gerekiyor.

Daha önceki dönemlerde kullanılan tüplü monitörlerde yenileme hızı düşük olduğunda ekranda titreme benzeri görüntü bozuklukları görülebilirken, daha gelişmiş olan LCD ekranların yaygınlaşmasıyla bu sorun ortadan kalkmıştır. Ancak, LCD ekranlarda da yenileme hızı arttıkça görüntü kalitesinin iyileştiği fark edilmektedir. Özellikle oyun için tasarlanan bilgisayar monitörlerini standart monitörlerden ayıran detay, yenileme hızıdır. Standart bilgisayar monitörlerinde 60 Hz olan görüntü değişim sayısı, oyun monitörlerinde yüksek kaliteli ve daha net görüntü sağlaması açısından 144 Hz veya 240 Hz’e kadar çıkmaktadır. Standart kullanım için monitör satın alırken yenileme hızından önce renk isabeti, görüş açısı, monitör yanıt süresi gibi özelliklere bakmak gerekir. Ancak, oyun bilgisayarlarında etkili görüntü için yenileme hızı, ilk dikkat edilmesi gereken özelliktir. Monitör bilgisayara bağlandığında monitörün özelliğine göre yenileme hızı otomatik olarak belirlenir. Ancak, bir hata sonucu otomatik olarak belirlenemediğinde manuel ayarlar kullanılarak düzeltilmesi gerekir.

Windows Sürümlerinde Monitör Yenileme Hızı Değiştirme Windows 7, 8 ve 10 sürümlerinde masaüstünde sağ tık ile açılan menüde “Görüntü Ayarları” kısmı seçilir ve alt menüde “Gelişmiş Görüntü Ayarları” menüsüne girilir. Menü içinde “Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcı özellikleri” seçildiğinde monitör ve ekran kartının özelliklerini belirten bir pencere açılır. “Monitör” sekmesine tıklanır. Açılan pencerede “monitör ayarları” altında “ekran yenileme sıklığı” seçimi görünür. Buradan uygun yenileme hızı seçilir ve “uygula” butonu ile işlem tamamlanır.

Ayrıca hemen altta verdiğimiz linki tıklayarak monitörünüzün hertz değerini öğrenebilirsiniz.

https://www.testufo.com/refreshrate

Monitörüm Kaç Hz? | Monitör Yenileme Hızı (Hertz) Öğrenme

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı