Bilgi

Motor Temizliği Gerekli mi? Motoru Yıkamak Zararlı mı?


Bir otomobili yıkamak veya temizlemek denildiğinde daha çok aracın dış kaportasının yıkanması ve iç kısmının temizliği (koltuk, paspas, konsol vs.) anlaşılıyor. Ancak bazı durumlarda motoru yıkanması gerekebiliyor. Bu durum işinin ehli olmayan kimseler tarafından yapıldığında bazı ciddi sorunları beraberinde getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öncelikle motor yıkamayı kafanıza taktıysanız bu işlemi bilerek yapmanız veya işini bilen bir oto kuaföre yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde motora ciddi zararlar verebileceğinizi ve yolda kalabileceğinizi unutmayın. Motor kaputu altında yer alan kısımlar aslında birçok durumdaki kötü hava şartlarına, toza, suya, neme, sıcaklığa dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak yine de suyla veya başka sıvılarla yıkamak elektronik aksamlara zarar vereceğini aklınızda çıkarmamanız gerekiyor. Bu nedenle çok gerekli değilse sıvı kullanmadan nemli bir bezle silmeniz en doğrusu olacaktır.

Arabaya iyi bakmak, düzenli olarak bakım ve kontrollerini yaptırmak, onu temizlemek elbette iyi bir sürücünün özelliklerindendir. Fakat bazı araba sahipleri, motoru da yıkatarak araçlarının daha iyi çalışacağını düşünüp rahatlıyorlar. Oysa bu iyi ve “temiz” niyetli davranış yüzünden motor zarar bile görebiliyor. Öncelikle normal yıkama suyu, hava filtresinin içinden geçip motora sızarak paslanmaya neden olabilir. Ayrıca suyla temas eden bujiler ıslanabilir, bunun sonucunda da ateşleme düzgün yapılamaz. Böyle bir durumda da motor vuruntu yapar. Özellikle sıcak durumdaki motorun yüzeyi, soğuk su ile temas ettiğinde çatlayabilir.

Yapılabilecek en yanlış uygulama basınçlı yıkama ile sıcak bir motorun yakınması işlemidir. Bir hayli yüksek tazyike sahip olan su motor içerisine sızabileceği gibi tüm noktaları zorlayacaktır. Tazyikli su nedeniyle kaputun içine girmiş taş ya da çamur parçası, motor aksamlarının arasına sıkışabilir. Son dönemlerde üretilen otomobillerin hemen hemen hepsi elektronik sensörlere sahiptir. Bu sensörler, su nedeniyle kısa devre yaparak bozulabilir.

Otomobili üretici firmaları motor izolasyonunu ortam şartlarında bulunan zor koşulları göz önüne alarak yaparlar yalnız çok şiddetli suya göre bir tasarım gerçekleştirmezler. Sürücülere motorun yıkatılmasını önermedikleri gibi yapılması durumunda motorda bir sorun çıkması halinde garantili aracı kapsam dışına çıkarma hakları vardır. Piyasada yapılan birçok yıkama işleminin bilinçsiz ve işi ezbere uygulayan kişiler tarafından yapıldığı düşünüldüğü takdirde bu konuya oldukça önem gösterilmesi gerekir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı