Bilgi

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcımı, Lazer Yazıcımı Almalıyım?


Bu yazımızda “Mürekkep Püskürtmeli Yazıcımı, Lazer Yazıcımı Almalıyım?” sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle bu iki yazıcı türünün yaptığı iş aynı gibi görünse de çalışma mantığı birbirinden farklıdır. Size bu yazımda bu çalışma mantığıdan bahsederek kafanızı şişirmeyeceğim.

Mürekkep Püskürtmeli yazıcılar “daha kaliteli –renkli- çıktı” elde etmek isteyenler için ideal olan yazıcı türleridir. Bu tip yazıcılar ile genellikle fotoğraf baskısı gibi “renkli ve net” çıktı elde etmek amacıyla kullanılırlar. (Siyah-beyaz baskı olanları da bulunmaktadır) Mürekkep Püskürtmeli yazıcılar piyasada olabildiğince ucuz fiyata da satılıyor. Ancak size tavsiyem kesinlikle bu ucuz yazıcılardan uzak durmanız. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi –hepsi olmasa da- bu tip ucuz yazıcılar oldukça çabuk bozuluyorlar. Yazdırma kafası hatası, kartuş donması gibi bir sürü sorun ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca aldığınız yazıcıların içinde genellikle tam dolu olmayan demo kartuşlar bulunuyor. Ve diyelim ki kartuşunuz bitti. Yenisini almak istediğinizde neredeyse yazıcı fiyatı kadar bir ücret ödeyerek yeni kartuş alıyorsunuz. Burada size tavsiyem eğer kaliteli çıktı elde etmek için (fotoğraf albümü gibi) kullanacaksanız kesinlikle ucuz bir Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı almayın! Sırf renkli yazıcıya ihtiyacınız var diye paranızı çöpe atmayın! Mürekkep püskürtmeli bir yazıcı almak istiyorsanız minimum düzeyde 250-300 TL’den başlayan Canon, Brother, Oki, Epson gibi bir marka tercih etmenizi öneriyorum.

Lazer yazıcılar ise kendi içerisinde “renkli veya siyah beyaz” çıktı elde edilen şeklinde ikiye ayrılıyor. İkisinin de hemen hemen çalışma mantığı birbirine benziyor. Toner adı verilen renkli tozlar renk maddesi olarak kullanılıyor. (Mürekkep Püskürtmeli= Kartuş, Lazer Yazıcı= Toner) Lazer tip yazıcılar en ucuzundan en pahalısına kadar dilediğinizi alabilirsiniz. Renkli olan lazer yazıcılar daha çok 400-500 TL’den başlıyor. Bu tip renkli-lazer yazıcılar daha az kaliteli renkli a4/a5 baskısı elde etmek için kullanılıyor. Aslında kısaca “mürekkep püskürtmeli” yazıcılara göre renk olarak daha az kalitede çıktı elde etmek için kullanılıyor. Lazer yazıcıların siyah beyaz olanı ise klasik fotokopi makinası mantığı ile çalışıyor. Ve sadece siyah-beyaz çıktı elde etmek için kullanılıyor. Bu tip yazıcılar 200 TL’den başlıyor. Her amaca yönelik olarak değişik türde renkli/siyah-beyaz yazıcılar mevcut. Tonerler daha fazla çıktı elde edildiği halde daha ekonomik olarak alınabiliyor. Mürekkep püskürtmeliler de orijinal kartuş alma zorunluluğu varken tonerde böyle bir durum söz konusu olmayabiliyor. Hemen hemen bir çok yerden dolum veya muadil toner almak mümkün.

Mürekkep ve Lazer yazıcıların çok fonksiyonluları –fax, fotokopi, tarama, wifi- gibi olanları elbette çok sayıda mevcut. İhityaca yönelik olarak bunlardan bir tanesinin alınması artı özellik. Özellikle son zamanlar trend haline gelen mobilden yazdırma özelliğinin oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Tavsiyesi

  • İşyeri İçin Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Tavsiyesi >>> Canon PIXMA IX6850 Network Wi-Fi Yazıcı (A3) >>> Yaklaşık 700 TL

  • Bireysel İçin Mürekkep Püskürtmeli Tavsiyesi >>> Brother DCP-T300 Tanklı Sistem Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 600 TL

Lazer Yazıcı Tavsiyesi

  • İşyeri İçin Renkli Lazer Yazıcı Tavsiyesi >>> HP LaserJet M277DW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 1250 TL

  • Bireysel İçin Renkli Lazer Yazıcı Tavsiyesi >>> Samsung SL-C430W Lazer Yazıcı >>> Yaklaşık 450 TL

  • İşyeri İçin Siyah-Beyaz Lazer Yazıcı Tavsiyesi >>> Samsung SL-M2070FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 600 TL

  • Bireysel İçin Siyah-Beyaz Lazer Yazıcı Tavsiyesi >>> Brother HL-1211W Lazer Yazıcı >>> Yaklaşık 300 TL

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı