Bilgi

Mutluluk Hormonları Nelerdir?


Mutlu olmak tamamen hormonlarla alakalı bir durumdur. Bu hormonlar üç çeşittir; serotonin, endorfin ve melatonin. Bu hormonların salgılanması için çeşitli yiyecekler-içecekler kullanılmakta ya da aktiviteler yapılmaktadır. Bu makalemizde anlatacağımız bilgilerle mutluluk hormonlarının seviyesini artırarak daha çok mutlu olmayı başarmanızı amaçlıyoruz.

Serotonin; mutluluk hormonu olarak bilinen ve ruh halimizi etkileyen, beynin bir bölgesinden diğerine gönderilen sinyallerin taşınmasına yarayan, nörotransmitter (sinir taşıyıcısı) kimyasaldır.  Serotonin seviyesindeki azalma depresif ruh hali, sinirlilik, kaygı, obezite, uykusuzluk, migren gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Bu hormonun seviyesini artırmak için birçok ilaç bulunmaktadır. Hatta antidepresanların çoğu serotonin seviyesini arttırıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Eğer bu hormon seviyesi ilaç kullanılmasını gerektirecek kadar ciddi boyutlarda değilse serotonin içeren besin takviyesi ile  bu sorun giderilebilir. Serotonin üretiminde kullanılan bir aminoasit olan ‘triptofan’  içeren çikolata, fındık, balık, süt, yumurta, peynir, bakliyatlar, sebze ve meyveler tüketilebilir. Serotonin yükseldiğinde veya yeterli olduğunda moralimiz yüksek olur, iştahımız azalır, rahat uyuruz, ruh sağlığımız düzelir ve daha enerjik oluruz.

Endorfin;  mutluluk hormonu olarak adlandırılan bu hormon beyinden salgılanır. En çok salgılandığı durumlar vücudun acı, ağrı, aşırı stres ya da heyecan yaşadığı anlardır. Bu hormon ağrıyan dokularda ağrının şiddetini azaltmak için sinirleri uyuşturur. Endorfin vücut tarafından üretilen en güçlü uyuşturucu ve doğal afyondur. Kimyasal yapı olarak morfin’e benzer fakat endorfin sadece beyinde üretilir ve morfinden daha güçlüdür. Bu hormon seviyesi artırmanın yolları; çikolata, dondurma, üzüm, muz, makarna, baharatlı yiyecekleri tüketmek, ekstrem sporlar yapmak ve aşık olmak…

Melatonin; insan beyninde bulunan uyurken salgılanan, vücudun uyku düzeninin korunmasında yardımcı olan karanlıkta salgılanan hormondur. Melatonin aynı zamanda mutluluk hormonudur. Bu hormon seviyesi düşük kişilerde depresyon görülebilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı