Bilgi

Müzekart Nedir? Nasıl Alınır? Hangi Müzelerde Kullanılır?


Şahsen bende vaktiyle 20 TL ücret verip müze kartı alanlardandım. Lakin bu kart ile istediğiniz müzeye elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Mesela, Topkapı Sarayında bulunan Harem Dairesi, Yerebatan Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı, Aya İrini Anıtı; Efes Örenyerinde yer alan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise’de bu kartı kullanılamıyor. Yani bu kısımlarda para ödüyorsunuz. Ayrıca bu kart -yanılmıyorsam- Türkiye’deki Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı yerlerde geçiyor. Bu nedenle Müze Kart alırken bu özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor. Aldığım müze kartı 1 yıllık olduk için o kartla girilebilen hiçbir müzeye giremedim 🙂 Ayrıca Panorama 1453 Müzesinde Müze Kart geçmiyor.

  • Müzekart Nedir? Müze Kart Türkiye’de  300’e yakın müze ve örenyerini ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz ve üzerinde size ait bilgilerin (eskiden öyleydi sanırım yenisinde yok) olduğu bir kart. Aynı zamanda turistler için’de müze kart uygulaması var.
  • Müzekart Fiyatı Nedir? Bu kartı satın aldığınız tarihten itibaren 1(bir) yıl süre ile geçerli olup şu anda fiyatı 40 TL.
  • Müzekart Nasıl Alınır? Müzekart satın almak için fotoğraflı resmi bir kimliğinizle ile birlikte Müzekart Satış Noktalarına başvurmanız yeterlidir. Ayrıca isterseniz internet üzerinden satın alabilirsiniz. İnternetten satın almak için TIKLA.  Ayrıca mobil satış noktaları oluyor. Tabi denk gelmeniz gerekiyor. Çünkü yerleri sabit değil.
  • Hangi Müzelerde Kullanılır? Müze kartın geçerli olduğu müzeleri görmek için buradaki listeye bakabilirsiniz. Ücretli, ücretsiz veya müze kart desteği olan müzeler için Tıkla.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı