Bilgi

Nedir Ulan Bu Deep Web?


Deep Web nam-ı diğer Karanlık Web! (Dark Web)

Dünyada kullanılan internetin karanlık yüzü olarak tanımlanan Deep Web yasadışı aktivite gösteren silah tüccarları, casuslar, çeteler, terörizm v.s gibi aklınıza gelebilecek bir çok illegal yapının kol gezdiği bir tanımsız bir alandır. Kullandığımız internet alanını %20 olarak tanımlarsak Dark Web %80’inini oluşturmaktadır.

Normal bir kullanıcı internete www ile başlayarak .com, .net gibi sonlandırmalarla herhangi bir alana erişir. Bu alan aynı zamanda girilen web servisi tarafından kontrol edilebilir, kayıt tutulabilir veya denetim altına alınabilir. Servis sağlayıcı hizmetini veren kurum/kuruluş girdiğiniz sitelere ait kayıtlara erişebilir veya düzenlemelere gidebilir. Bu olaylar hizmeti veren herhangi bir devletin kontrolünde sağlanabileceği gibi bir platform buna aracılık edebilir.

Ancak Deep Web’te böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Kayıt yok, iz yok. Dünyanın herhangi bir noktasında bir anda sisteme giren bir cihazın fişi çekildiği anda hiçbir kanıt bırakmadan buhar olup gider. Takip edilmez, görünmez bir alandır!

Deep web için bilinen chrome, yandex, mozilla, safari gibi tarayıcılarla erişilemez. Özel tarayıcılar (tor gibi) ile bağlantı sağlanan bu alanda standart tarayıcılar hem indexlemez, hemde indexlenmez. Yani google’de deep web alanı ile ilgili bir konu, site, içeriğe erişelemez.

Bitcoin gibi bir para biriminin geçerli olduğu alandır. Bitcoin (BTC) Deep Web’in para birimidir. Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Başta dediğim gibi casusların ve adını sayabileceğiniz bir sürü illegal faaliyetin döndüğü yer olduğundan –şiddetle tavsiyem-  girmemeniz. Çünkü görecekleriniz ruh sağlığınızı bozabilir ve kendi bilgisayarınızı bir anda herhangi bir ülkenin askeri sırrından yada istediğimiz bir görüntünün kayıt alanı olarak kullandırabilirsiniz. Ve bunun için sizde izin almayacaklar tabi.

Karanlık Web! (Dark Web) katman katman olan bir alandır. Yani ilk basamağı aşıp bilinen özel tarayıcılarla gezinebilirsiniz. Ancak ileri katmanlar için daha özel tarayıcılar kullanıldığını belirtmekte fayda var.

Bol güneşler. Selametle kalın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı