Bilgi

Netflix, BluTV ve Puhutv Gibi Dijital Yayıncılık Platformlarına RTÜK Denetimi


İnternet üzerinden yayın yapan yurtiçi ve yurtdışı televizyon kanallarına RTÜK denetimi getirildi. Son yıllarda teknolijinin gelişmesiyle birlikte, internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV, PuhuTV, YouTube Premium gibi içerik üreticileri oldukça arttı. Platformlar, başka yapımcılardan aldıkları yayınları kullanıcılarına ücret karşılığında sunmakla birlikte; yapımcılıklarını kendi üstlendikleri dizi, film, belgeselleri de izleyicilerin beğenisine sundu.

Bu platformlardan özellikle Netflix, diğerlerine göre ön plana çıkıyor. Netflix’in popülaritesinin her geçen gün artmasının; televizyon kanalları, sinema salonları, uydu platformlarının pabucunun dama atılmasının temelinde, kullanıcıya sunduğu özgürlük yer alıyor.

Ancak Netflix ve diğerlerini takip edenleri üzecek bir gelişme yaşandı. İnternet üzerinden yayın yapan platformlar da artık RTÜK’ün kontrolü altında. Bugüne kadar Türkiye’deki televizyon ve radyoları kontrol eden, kapatmaya varana kadar cezalar kesen RTÜK, şimdi internet yayınlarını da kontrol edecek.

Resmi Gazete‘de bugün yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren yönetmeliğe göre şirketlerin, Türkiye’de yayın yapmak için ülke sınırları içinde ofis açmaları ve RTÜK’ten lisans almaları gerekiyor.

Bu yönetmeliğe itirazlar ise ödenen ücretler paralelinde yaşanıyor. Mevcut durumda RTÜK’ün kontrolünde olan televizyon ve radyolar, içerikleri için kullanıcılardan para almıyor. Ancak; Netflix, YouTube Premium gibi platformlar, sundukları içeriklere karşılık kullancıları belirli bir ücret karşılığında abone yapıyor.

Yayınlanan içeriklere RTÜK tarafından kısıtlama gelme ihtimali, ücret ödeyenlerin şimdiden tepkisini çekmiş durumda.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”le yapılan düzenlemeler bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaştı. Resmi Gazete: Kaynak

Netflix Türkiye’den Açıklama

Biz de konuyla ilgili Netflix Türkiye ekibine ulaştık ve bu durumla ilgili ne düşündüklerini sorduk. Netflix sözcüsü, söz konusu RTÜK denetimi ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

”İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/dijital-yayin-platformlari-rtuke-baglandi.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı