Bilgi

NLP Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?


Bu yazımızda toplum tarafından pek bilinmeyen fakat bilgi sahibi olunduğu zaman ise oldukça ilgi uyandıran bir konu olan NLP’den bahsedeceğiz. NLP’nin açılımı Neuro Linguistic Programming diğer bir ifadeyle Sinir Dili Programlamasıdır.

NLP, ilk olarak Kaliforniya’da ortaya çıkmıştır.  Öyle ki 1970’li yılların başında matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder’in belli becerileri olan insanlar ile bu beceriler konusunda mükemmelleşmiş olanlar arasında farklılığı ortaya koyma çalışmaları yapmışlardır. Böylece mükemmel performansa sahip insanlar modellenmiş diğer insanların da buna ulaşabilmeleri için teknikler oluşturmuşlardır.

Mükemmelliği yakalama sanatı ve bilimi olan NLP’nin amaçlarından biri insanın kendini iyi, mutlu hissetmesine yardımcı olmaktır. Çünkü kendini iyi hisseden insan beynini de etkili şekilde kullanır ve böylece mantıklı bir şekilde kendi istekleri doğrultusunda kullanabilmesini sağlar. NLP bir nevi beynin kullanılma kılavuzudur.  Nasıl mı? Şöyle ki aldığınız bir eşyanın kullanma kılavuzu ile en iyi, verimli bilgiler elde ediliyorsa NLP tekniği ile de mükemmel özelliklere sahip beynimizin en etkili, verimli kullanılması sağlanır.

NLP tekniği ile insanların olaylara, durumlara, hayata daha farklı bir bakış açısıyla bakmaları sağlanmış olur. Normalde duyu organlarının sayesinde beyne ulaştırılan bilgilerden ibaret olan durumun NLP ile daha iyi analiz edilmesi ve yorumlanması sağlanır.

Kullanım alanlarına bakacak olursak;

  • Eğitimde; NLP ile öğrenmeyi hızlandırma ve kalıcı hale getirme, sınav stresini azaltma sağlanır.
  • İş dünyasında; başarılı liderler, yöneticiler modellenerek diğer meslektaşlarına aktarılır.
  • Kişisel gelişimde; alışkanlıkların değişimi, özgüven kazanımı, hayattan daha fazla zevk alma sağlanır.
  • Terapide; panik atak, depresyon, psikolojik hastalıklarda vs. işe yarar

Ve aslında hayatın her alanında NLP’yi kullanabiliriz.

Kullanım alanları bu denli fazla olan NLP’nin faydalarından yazımızın içerisinde değindik ama dilerseniz biraz daha detaylandıralım;

Beynimizin etkili kullanılması sayesinde bilgileri daha kolay ve hızlı öğrenip kalıcı hale getirebiliriz.

NLP, özgüven kazanma konusunda da oldukça yardımcı olur. Böylece istediğimizi daha kolay elde eder, hedeflerimize ulaşır ve başarı sağlarız.

NLP, pozitif düşünme tekniğidir. Geçmişte yaşanan kötü olaylara takılıp mutsuz bir hayat yaşamak yerine geçmişten ders alarak geleceğe odaklanıp mutlu olmayı öğretir.

Bakış açımızın değişmesini sağlayarak insanlarla olan iletişimimizin gelişmesinde önemli katkısı olan NLP ile daha sağlıklı ve güçlü ilişkiler kurabiliriz.

Satış, pazarlama konusunda ikna kabiliyetinin gelişmesinde önemli fayda sağlar.

NLP ayrıca stresten uzak bir yaşam sürmeyi, gerektiğinde “hayır” diyebilmeyi, kişinin kendisiyle barışık hale gelmesini, etkili iletişim becerisinin gelişmesini ve bazı bağımlılıklardan kurtulmayı sağlar.

Şunu da söyleyelim NLP’nin amaçlarına ulaşmak için bazı programları tespit ederek NLP eğitmenlerinin eğitimlerini öğrenerek uygulamanın hiçbir sakıncası yoktur aksine size fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak her insanın içinde keşfedilmeyi bekleyen büyük bir güç vardır. Başarılı insanlar bu gücü kullanmasını bilen insanlardır başarısızlar ise bu güçten bihaberdir.  İşte NLP ile bunun farkına varmak amaçlanmaktadır. Yoksa yine her şey kişinin kendisinde biter. Çünkü…

İnsan isterse başaramayacağı hiçbir şey  yoktur!…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı