Bilgi

NOTER Arsa Vekalet Ücreti Ne Kadar?


Herkese Merhaba. Bu yazıda “Arsa Vekalet Ücreti Ne Kadar? 2020 Noter Arsa Vekalet Fiyatı Nedir? Arsa Vekaletinde Fotoğraf Gerekiyor mu?” sorularına kısaca yanıt veremeye çalışacağız.

Herhangi bir yerde bir arsanız varsa ve bunu bir başkası aracılığı ile satmak istiyorsanız bunun için ülkemizdeki herhangi bir NOTER’den vekalet çıkarmanız gerekiyor. Böylece vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza belirttiğiniz yerdeki arsayı ilgili TAPU DAİRESİ’ne giderek sizin adınıza satabilme yetkisine sahip olacaktır.

Vekalet nedir sorusuna şöyle yanıt verebiliriz; resmi işlemlerde kendi işini başkasının yapması için verilen yetkiye vekalet denir. Vekaletin verildiği belgeye de vekaletname denir.

Bunun için öncelikle vekalet vereceğiniz kişinin -sadece- “Adı, Soyadı ve TC Kimlik Numarasını” öğrenmeniz gerekiyor. Bu bilgi ile birlikte; “TC Kimliğiniz, 2 Adet Fotoğrafınız ve Vekalet Ücretini” hazırlamanız gerekiyor.

NOTER görevlisine kimliğiniz, fotoğrafınız ve vekalet vereceğiniz kişinin TC kimlik numarasını verip ilgili “İl/İlçe/Mahalle” sınırları içerisinde satmak istediğiniz bir arsanızın olduğunu ve vekalet çıkarmak istediğinizi söylüyorsunuz. Eğer sıra yoksa maksimum 10 dakika içerisinde vekalet belgeniz iki nüsha halinde hazırlanır ve verdiğiniz iki adet fotoğrafınız bu vekalet belgelerine yapıştırılır. Veznede vekaletname ücreti olan (eğer arsa içinse) yaklaşık 200 TL’yi ödeyip işlemleri tamamlıyorsunuz. Bir nüsha vekalet NOTER’de kalacak şekilde diğer bir adet nüsha ile birlikte bir makbuz size veriliyor. Sizde bu vekaletnameyi kargo vs. yolu ile vekaletname verdiğiniz kişiye gönderiyorsunuz. Oda alıcı ile birlikte TAPU dairesinde randevu alıp belirtilen günde alım/satım işlemini gerçekleştiriyor.

Not: Araç/otomobil alım satımlarında vekalet için fotoğrafa gerek yoktur ve bunun vekalet ücreti de farklıdır. Araç/otomobil için TC kimliğiniz ve vekalet vereceğiniz kişinin “Adı, Soyadı ve TC Kimlik Numarası” yeterlidir. Hatta vekaletnameyi kargo ile göndermenize gerek yok. Vekalet vereceğiniz kişi hangi noterde işlem yapacaksa vekalet çıkaracağınız NOTER’de ilgili alım/satım yapılacak notere mail/faks yolu ile gönderim sağlayarak işlemleri saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece alıcı/satıcı ve vekalet verdiğiniz kişi mail/faks gönderdiğiniz NOTER’e giderek işlemleri tamamlayabilirler. Burada sadece vekaletnameyi göndereceğiniz NOTER’in mail veya faks bilgilerini öğrenmeniz gerekiyor.

Araç alım satımları NOTER kanalıyla gerçekleştirilir. Oysaki arsa/tapu işlemleri arsanın/tapunun bulunduğu TAPU DAİRESİNDE yapılmaktadır. Bunun için orijinal VEKALETNAME gerekiyor.

Noter Vekaletname Ücretleri 2020

  • Araç satışı için noter vekaletname ücreti: 90,50 TL ile 120 TL arası
  • Noterlerde genel vekaletname ücreti: 200 TL ile 550 TL arası

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı