Bilgi

NVDIA GeForce GTX1060 Ekran Kartı Fanı Çalışmıyor


MSI veya Asus NVDIA GeForce GTX1060 Ekran Kartını aldınız, anakarta taktınız oda ne FAN çalışmıyor. Panik etmenize hiç gerek yok. Bir çok yeni nesil ekran kartında artık sıcaklık sensörü denilen bir kavram var. Belirli bir sıcaklığa gelmeyene kadar fan çalışmıyor. Sıcaklık sensörlü ekran kartı yani strix serisi fanı olan ekran kartı cihaz açılıp çalışmaya başladıktan sonra, sıcaklık belli bir dereceye ulaşana kadar (yaklaşık olarak 65-70 derece) fan çalışmaz.

Özellikle ekran kartının fanının çalışması yüksek grafik isteyen oyun ve programlarda devreye girer. Ekran kartının sahip olduğu sıcaklık sensörü devreye girer ve fanlar çalışmaya başlar. Sıcaklık derecesi sabit bir seviyeye indiğinde sensör fanın tekrar çalışmasını durdurabilir. Bu yeni strix ekran kartlarında normal bir durumdur.

Eğer ekran kartı ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak ekran kartının anakart üzerinde doğru bir şekilde yerleştiğinden veya herhangi bir temassızlık olup olmadığını kontrol edin. Zaten bir problem varsa ekrana görüntü gelmeyeceğini unutmayın. Ardından ekran kartına ait driveri güncelleyin. Eğer kullanılmış bir ekran kartı kullanıyorsanız ekran kartı üzerinde toz, cisim vs. olup olmadığına bakmanız gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı