Bilgi

NVMe (Non Volatile Memory Express) Nedir?


NVME terimi yeni nesil depolama teknolojisini ifade eder.

Açılımı Non-Volatile Memory Express olan NVME Türkçede hızlı geçici olmayan bellek anlamına geliyor. NVM Express (NVMe) bir depolama özelleştirme yönetim protokolüdür. NVMe, depolama cihazlarının okuma ve yazma hızını artırmak için tasarlandı ve genellikle sabit sürücüler ve hafıza kartları gibi depolama cihazlarında kullanılır. NVMe, SATA ve SAS gibi eski depolama protokollerine göre çok daha hızlı çalışır ve genellikle daha yüksek veri aktarım hızları sunar.

Bilgisayar sistemlerinde temelde iki tip depolama aygıtı kullanılır. Birincisi klasik hard disklerdir. Genelde 3.5 inç boyutunda olan ve AHCI teknolojisini destekleyen klasik hard diskler üzerinde döner okuma yazma başlığı vardır. Okuma yazma hızı bu başlığın RPM dönme hızı ile doğru orantılıdır. Çok daha yüksek okuma yazma hızına sahip olan SSD depolama aygıtları ise genelde 2,5 inç boyutunda olurlar ve tamamen entegre elektronik devrelerden oluşurlar.

Daha küçük boyutlara sahip olan ve NVME teknolojili M.2 türü SSD’ler ise farklı genişlik ve boylarda sunulabilmektedir.

NVME bir protokoldür ve eski AHCI protokolünün yerini alması için geliştirilmiştir. Daha verimli ve ölçeklenebilir bir protokol olan NVME, daha az gecikme süresi sayesinde depolama verimliliğini artırır.

Son teknoloji depolama aygıtları piyasada genelde M.2 NVME PCIe SSD şeklinde anılırlar. Bilgisayar sistemlerinde kendi içerisinde de çeşitleri olan SATA ve PCIe ara birimleri vardır. SATA‘dan sonra en yüksek bant genişliği ile çalışan PCIe ara birimi, 3 kat daha yüksek bir hıza ulaşabilir.

Klasik HDD’ler veya ilk SSD depolama aygıtları en çok bilinen ve yaygınca kullanılan SATA ara birimi ile ana karta bağlanır. M.2 türü küçük SSD’lerin ise hem SATA hem de PCIe ara birimi ile uyumlu sürümleri mevcuttur.

NVME teknolojisi ile geliştirilen M.2 SSD depolama aygıtları PCIe ara birimini kullanırlar. İlk SSD’ler SATA ara yüzünün 600 Mbps kısıtlaması ile 500 ila 550 Mbps okuma yazma yapabilirler. NVME teknolojisi ile tasarlanan M.2 SSD’ler ise PCIe ara yüzünü kullanarak 32 Gbps değerine kadar çıkabilirler.

SATA M.2 SSD depolama aygıtı üzerinde biri M diğer B olan 2 adet çeltik bulunurken PCIe veri yolu üzerinden çalışan NVME M.2 SSD’ler üzerinde M adında tek bir çeltik bulunur.

Büyük sistemler, veri merkezleri ve yüksek performans gerektiren profesyonel sunucu uygulamaları için geliştirilen NVME teknolojisi, düşük enerji tüketimi ve yüksek tepki süresi ile depolama performansını üst seviyelere taşırlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı