Bilgi

Ons Altın Nedir? 1 Ons Altın Kaç Gramdır? Gram Altın’ın Fiyatı Ons’a Göre Nasıl Hesaplanır?


Ons, özellikle kıymetli madenlerin ölçü birimi olarak kullanılan bir ölçü birimidir. Bir ons, 31.1035 gramdır.

Ons altınla gram altın arasındaki fark, ölçü birimlerinde yatar. Ons altın, bir ons olarak ölçülürken, gram altın gram olarak ölçülür. Bu nedenle, aynı miktarda altın için ons altın daha ağır bir ağırlık birimidir. Örneğin, 1 ons altın, 31.1035 gram altına eşittir.

Gram Altın‘ın fiyatı, ons altın fiyatına göre hesaplanır. Genellikle, ons altının fiyatı, dolar cinsinden belirtilir ve gram altının fiyatı, ons altının fiyatı bölünerek gram cinsinden belirtilir. Örneğin, eğer ons altının fiyatı 1.800 dolar ise, gram altının fiyatı yaklaşık olarak 1.800 dolar / 31.1035 gram = 57.87 dolar/gram olacaktır.

Ons Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın yatırımı yaparken hem doların TL karşısındaki değerindeki değişim hem de altının dolar cinsinden değerindeki değişim birlikte yatırımın Türk Lirası cinden getirisini belirlediğinin altını çizmek gereklidir. Yatırımcıların altın yatırımı yaparken bu bilgiyi göz önünde bulundurmaları gerekir. Yatırımcılar çeşitli platformlar ve sermaye piyasası araçları üzerinden ons altına yatırım yapabilir:

Fiziksel Ons Altın Alımı: İAR AŞ 1 onsluk altın külçeler satmaktadır. Türkiye’de fiziksel ons altın alımı sadece bu yolla yapılabilmektedir. Bu yöntem altın satın almak, altının uluslararası piyasalardaki dolar cinsinden fiyatı ve USD/TL paritesindeki değişimler dışında bir risk içermez.

Foreks Piyasası: Yatırımcılar, foreks platformları kanalıyla uluslararası döviz piyasalarının yanında emtia ve değerli metaller piyasalarında da işlem yapabilmekte ve ons altın alıp satabilmektedirler. Kaldıraçlı işlemler yapılması nedeniyle risk içeren foreks piyasasında ons altın yatırımı yapmak kullanılan kaldıraç oranına bağlı olarak çok yüksek riskler içerebilir. Bu piyasada işlem yapmak isteyen yatırımcıların risk – getiri, kaldıraç oranı gibi konularda bilgili olması tavsiye edilir. Küçük yatırımcılar için çok uygun olmayan Foreks işlemleri Türkiye’de minimum 50.000 TL teminatla ve maksimum 1:10 kaldıraçlı olarak yapılabilmektedir.

VİOP Piyasası: Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ya da VİOP’da ons altın sözleşmelerinde uzun veya kısa pozisyonlar alarak yatırım yapılabilir. VİOP’da yatırımcılar uluslararası piyasalarda altının dolar cinsinden değerinin hangi yönde değişim göstereceğine ilişkin öngörülerine dayanarak uzun veya kısa pozisyon alırlar. VİOP piyasası işlemleri de foreks işlemleri gibi yüksek oranda risk içerir ve yatırımcıların yeteli bilgi ve deneyime sahip olmaları tavsiye edilir.

Varant: Ons altın fiyatına dayalı olarak fiyatlandırılan varantlar aracılığıyla ons satın yatırımı yapılabilir. Varantlar daha az para yatırarak daha fazla kar elde etmenin mümkün olduğu kaldıraçlı işlemler kategorisinde bulunduğu için yüksek riskli yatırımlar arasına yer alır. Yatırımcıların bilgi ve deneyim sahibi olmadan bu yatırımları yapmamaları tavsiye edilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı