Bilgi

Oppo Hangi Ülkenin Markasıdır?


Oppo Electronics Corp, Çinli bir elektronik üreticisidir. Önemli ürünleri MP3 çalıcılar, Medya oynatıcıları, LCD-TV’ler, e-kitap okuyucular, DVD/Blu-Ray oynatıcılar ve mobil telefonlardır. 2004 yılında kurulmuştur ve dünyanın birçok ülkesinde Oppo markası tescillidir. Örneğin Amerika’da Oppo Digital Inc. olarak tanınmaktadır. Türkiye’de daha ziyade Blu-Ray oynatıcılarla tanınır.

Oppo‘nun geçmişi BBK Elektronik‘e dayanır. BBK, televizyondan e-eğitim cihazlarına kadar her türlü elektronik üretimi yapan, şimdi de Vivo markası ile akıllı telefon da üreten Çinli bir elektronik şirketidir. BBK’nın kurucusu Duan Yongping, cep telefonunun özellikleri dolayısı ile ayrı bir şirket olması gerektiğini düşündüğünden Oppo doğdu. BBK’nın en önemli ve eski çalışanlarından Tony Chen (OPPO’nın şimdiki CEO’su) tarafından kuruluşa başlandı. Çok uluslu bir şirket olacak bu yeni oluşum için isim olarak Oppo seçildi ve 100’den fazla ülkede bu ismin telaffuz edilebilirliği ve herhangi bir olumsuz anlam taşımadığı test edildi. Ancak bunlara rağmen Oppo doğrudan telefon üretimine başlamadı. Öncelikle küçük tüketici elektroniği üretmek konusunda deneyim kazanmak için, MP3 çalarlar yaparak başladı. OPPO, dünyadaki en üst kalite MP3 çalıcıları üreten markalardan biri olmayı başardı. Bu da Oppo’nun akılda kalıcı bir marka olmasını sağladı.

Oppo, 2008 yılında ilk telefonu üretmeye başladı. Bu arada, Oppo Çin çapında geniş dağıtım şebekeleri kurdu ve büyük mağazalar ile anlaştı. Büyük bütçelerle ve ünlü Güney Koreli pop yıldızlarını kullanarak reklamlara devam etti. Bunun yanı sıra popüler TV şovlarına sponsor oldu. 2011‘de Find modelini Leonardo DiCaprio sözcülüğünde piyasaya sundu. 2012 yılında Tony, Wusha’nın OPPO’nun gelişmesine engel olabileceğini düşündüğünden fabrikanın Çin’in üretim başkenti Dongguan‘a taşıdı. Şu anda fabrika dışında Çin’in başkenti Pekin’de, Çin’in finans merkezi Şangay’da ve Çin’in en en modern şehri Shenzhen’de Oppo’nun ofisleri vardır. 2013 yılından itibaren de Find 5 ve N1 modelleri ile Çin dışına açılmaya başladı.

Oppo’nun Ürünlerindeki Bazı İlkler:

  • Oppo Finder: Çıktığında “Dünyanın en ince akıllı telefonu” unvanını aldı.
  • Oppo Find 5: 13 Megapiksel kamera ve donanımsal HDR içeren ilk telefondur.
  • Oppo N1: Döner kameralı ilk akıllı telefondur, Arkasında dokunmatik paneli olan ilk telefondur.
  • Oppo Find 7: Dünyanın en küçük QHD ekranlı telefonudur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı