Bilgi

Pazarlama Otomasyonu Nedir?


Dijital pazarlama otomasyonu, bir teknoloji ve strateji kombinasyonudur. En basit ifadeyle bir işletmenin pazarlama süreçlerini otomatikleştiren yardımcısıdır. Pazarlama kampanyalarını, müşteri ilişkilerini ve satış sürecini etkili ve verimli şekilde yönetir. Tüm bunları yapmak için kullandığı tek güç, bir dizi otomatik işlemdir.

Pazarlama otomasyon platformları, tüm bu işlemleri ve çok daha fazlasını gerçekleştirmenize olanak tanır. Bu platformlar sayesinde müşteri verilerinizi toplayabilir, segmentlere ayırabilir ve analiz edebilirsiniz. Hatta otomatik pazarlama kampanyaları bile oluşturabilirsiniz. Bu otomasyon platformları ile özelleştirilmiş pazarlama içerikleri dahi hazırlamanız mümkündür.

Pazarlama Otomasyonu Ne için Kullanılır?

İşletmeler, pazarlama otomasyon programını satış ve CRM süreçlerini normalden daha verimli yönetebilmek için kullanır. Çünkü bu program sayesinde hangi müşteriye nasıl bir tanıtım gönderileceği ve iletilen mesajların ne kadar süre yayında kalacağı bile ayarlanır. Pazarlama otomasyonunun kullanım amaçları kısaca şunlardır:

  • Pazarlama kampanyalarını yönetmek
  • Müşteri ilişkilerini yönetmek
  • Potansiyel müşteri yönetimini optimize etmek
  • Satış süreçlerini desteklemek
  • Analiz ve raporlama

Otomasyon, bu genel görevlerin altındaki tüm başlıklarda ve diğer işlerde başarıyla çalışır. Sosyal medya veya e-posta pazarlaması gibi kategorileri yönetme becerisine sahiptir. Geri bildirim kontrolleri, optimizasyon, analiz ve raporlama gibi detaylı ve manuel işlerin yüklerini ekibinizin omuzlarından alır. Böylece ekip üyelerinin potansiyellerini ortaya çıkarmalarına da yardımcı olur.

Yerine getirdiği bu görevler sayesinde şirketin pazarlama ekibine ciddi faydalar sağlayan otomasyon, karmaşık işleri yönetme becerisine de sahiptir. Omnichannel pazarlama da bu işlerden biridir. Söz konusu otomasyonları omnichannel pazarlama için dahi kullanabilirsiniz. Böylece çok kanallı pazarlama sürecini en iyi şekilde yönetmeniz ve şirketiniz için daha büyük adımları atma cesareti göstermeniz mümkün olur.

İşletmenizin Verimliliğini Artıracak Pazarlama Otomasyonunun Avantajları Nelerdir?

Satış pazarlama otomasyonunun en büyük avantajlarından biri, verimlilik ve zaman tasarrufudur. Bu otomasyon sayesinde bir işi, çok daha kısa sürede yapabilirsiniz. Ve bu işin sonucundan aldığınız verimi artırabilirsiniz. Bu da aynı süre içinde daha fazla iş yapabilmenize, yani kazancınızı artırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda çalışanlarınızın da performansını verimli kullanarak şirkete daha fazla fayda sağlamasına olanak tanır. 

Otomasyon ile sağlayacağınız diğer bir avantaj, müşterilerinizi korumak ve yenilerini çekmektir. Müşteri profillerini analiz ederek otomatik yanıtlar verebilen bu sistem ile daha etkili pazarlama kampanyaları sunabilirsiniz. İletiye göre kanal belirlemesi yapabilirsiniz. Böylece mevcut müşterilerinizin sadakatini ve memnuniyetini artırabilirsiniz. Potansiyel müşterileri de kazanabilirsiniz.

Pazarlama otomasyonuyla satış takibi yapmak da elde edeceğiniz avantajlar arasında yer alır. Satış takibi, pazarlama ekibinin doğru yönlendirilmesi için çok önemlidir. Böylece ekibiniz, yanlış kanallar ve müşterilerle hem vakit hem de para kaybetmez. Uygun zamanda en doğru işi yapmayı başarır. 

Otomasyonun pazarlama faaliyetlerini ve kampanya performansını raporlaması da şirketiniz için en doğru kararları almanıza yardımcı olur. Böylece otomasyon, ROI yani yatırım getirisinin artması konusunda da büyük avantaj sağlar. İşletmenin verimliliğini artırma garantisi sunan otomasyon programı ile tüm bu avantajları ve çok daha fazlasını yakalamanız mümkündür.

SmartMessage ile Omnichannel Pazarlama Otomasyonu Deneyimini Yaşayın!

SmartMessage, dijital pazarlama liderlerini ve işletme sahiplerini destekleyen bir platformdur. E-posta pazarlama ve kurumsal iletişim dünyasında tecrübeye sahiptir. Sonuç odaklı yaklaşımı ve omnichannel çözümleri ile sektörün önde gelen markalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kullandığı güvenlik sertifika programları ile bugüne kadar en köklü finansal kurumların itimadını kazanmayı başarmıştır.

Siz de Smart Message’ın geniş müşteri portföyüne katılarak işletmenizi büyütebilirsiniz. İşletmenizi gerçek anlamda müşteri odaklı hâle getirebilirsiniz. Tüm kanallarda anlık ve kesintisiz müşteri deneyimi sunan omnichannel pazarlama otomasyonu ile bu seneki büyüme hedefinizin üstüne çıkmanız mümkün olur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı