Bilgi

Pepsi Hangi Ülkenin Malıdır?


1903 yılında ABD’de üretilen Pepsi, PepsiCo tarafından üretilen dünyada en popüler alkolsüz içecek markalarından biridir. 1867 yılında ABD’nin bir eyaleti olan Kuzey Karolina’da doğan ve yine burada yaşayan Caleb Bradham tarafından icat edilmiştir.

PepsiCo, New York merkezli bir Amerikan çok uluslu gıda ve içecek şirketidir. Üretim, pazarlama ve dağıtım hizmetleri sunar. PepsiCo, 1965 yılında Pepsi ve Frito-Lay’in birleşmesi ile kurulmuştur.

Türkiye pazarına 1962 yılında dahil olan PepsiCo şirketinin Adana, İzmir ve Çorlu’da fabrikaları ve 9 deposu vardır. Bu fabrikalarda Pepsi, Pepsi Light, Pepsi Max, Pepsi Twist, Fruko, Yedigün, 7 Up, Tropicana ve Lipton Ice Tea üretiliyor. 2002 yılının Mart ayında Pepsi Bottling Group (PBG)’un Türkiye’deki Pepsi şişeleme operasyonunu satın almasıyla Türkiye’deki Pepsi Cola International ofisini tek çatı altında birleştirmiş oldu.Ayrıca 2002 yılında Tamek Holdingin gazoz markası olan Frukonun 100 milyon dolar karşılığında PepsiCoya devr edilmesi ile şirketin Türk içecek sektöründe pozisyonları güçlendi. Türkiye’deki Pepsi fabrikalarından başka Frito-Lay fabrikaları ve Doritos, Lay’s, Ruffles, Cheetos markaları da PepsiCo’ya aittir.PepsiCo Türkiyede hem yiyecek,hem de içecek sektöründe en büyük şirketlerden biridir.

Pepsi meşrubatının reçetesi eczacı ve sanayici Caleb Bradham tarafından New Bern, Kuzey Karolina’da 1880’lerde geliştirilmiştir. 1898 yılında ismini “Pepsi” koyan Caleb popüler bir nesne olması sonucunda 1902 yılında Pepsi-Cola Şirketini kurdu ve 1903 yılında onun tarifi için patentini aldı.

Rakibi Coca-Cola’dan farklı olarak Bradham, Pepsi’nin tarifini gizli saklamayı başaramamıştı. Şirketin iflası sürecinde, ürünün tarifini mahkemeye sunması sonucunda bu gizlilik bozulmuştu.

1923 yılında Bradham’ın mahkemeye verdiği belgeye göre Pepsi’nin içeriği şöyledir: 7500 libre şeker, 1200 galon su,12 galon karamel,12 galon misket limonu suyu, 58 libre fosforik asit, 0.5 galon Etanol, 6 ons limon yağı, 5 ons portakal yağı, 4 ons tarçın yağı, 2 ons hindistan cevizi yağı, 2 ons kişniş yağı bulunuyordu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı