Bilim ve Teknoloji

Periyodik Tabloya 4 Yeni Element


Periyodik cetvel, periyodik çizelge, elementler tablosu gibi isimler anılan Periyodik tablo kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilmiş tablodur. Periyodik tablo bilinen bütün elementlerin artan atom numaralarına göre bir sıralanışıdır.  Rus kimyager Dimitri Mendeleyev 1869’da Mendeleyev, tabloyu, atomların artan atom ağırlıklarına göre sıralandıklarında belli özelliklerin tekrarlanıyor olmasından oluşturmuştur.

Dünya üzerinde bilinen elementlerin belirli bir şekilde yerleştirildiği sistem olan periyodik tablo üzerinde toplam 118 adet element bulunmaktadır. Bunların 94 tanesi Dünya üzerinde doğal olarak bulunmaktadır. 80 adet element sabit izotopa sahiptir.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre Rusya, ABD ve Japonya’dan bilim insanları 4 kimyasal element daha keşfetti. Elementler geçici olarak sırası ile Latince anlamlarıyla, ‘ununtrium’ (Uut), ‘ununpentium’ (Uup), ‘ununseptium’ (Uus) ve ‘ununoctium’ (Uuo) şeklinde isimlendirildi. Keşfedilen 113, 115, 117, 118 numaralı elementler ABD merkezli Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Laboratuvarı (IUPAC) tarafından doğrulandı. Bu buluşun sonucunda periyodik tablonun yedinci sırası da dolmuş oldu.

115, 117 ve 118 numaralarını alan yeni elementlerin Rusya’daki Dubna Nükleer Araştırmalar Enstitüsü ile California’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı tarafından keşfedildiği, 113 numaralı yeni elementin ise Japonya’daki Riken Enstitüsü’nden bilim insanlarınca bulunduğu açıklandı.

Bu yeni elementlerin hepsi “süper ağır elementler“. Kısaca bulunan bu elementlerin hepsi laboratuvar ortamında üretildiler ve kolayca daha hafif hale gelmek için parçalanabiliyor.

Şimdi uzun çalışmaların belki de en zor noktasına gelindi; isim bulmak. Yeni kimyasal elementler için şimdi de Rus, ABD’li ve Japon bilim insanları tarafından kalıcı isimler belirlenmeye çalışılıyor.

Kaynak:

  • http://www.ptable.com/?lang=tr
  • http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/periyodik/
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Kimyasal_element
  • http://tr.sputniknews.com/bilim/20160104/1019999710/dort-element-kesif-periyodik-tablo.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı