Bilgi

Piroteknik Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?


Piroteknik ısı, ışık, gaz, duman ve/veya ses üretmek için bağımsız olarak kendinden ekzotermik kimyasal reaksiyonları sürdürme yeteneğine sahip maddeleri kullanma bilimidir. Piroteknik sadece havai fişek üretimini değil aynı zamanda kibrit, oksijen mumları, patlayıcı cıvata ve perçinler, otomobil hava yastığı bileşenleri ile madencilik, taş ocakçılığı ve yıkım işlerindeki patlatma gibi öğeleri de içermektedir . Piroteknik malzemelerin güvenli depolama, kullanma ve çalıştırmalarından sorumlu kişilere piroteknisyen adı verilir.

Piroteknikler insanoğlunun bildiği en eski patlayıcı maddeler arasında yer almaktadır ve önemli günlerde kutlamalar için havai fişek olarak çok erken çağlardan beri kullanılmaktadır.

Piroteknik iki Yunanca kelime olan ‘pyr’ (ateş) ve ‘techne’ (sanat) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştilmiştir, ateş oluşturma sanatı olarak tanımlanabilir. Son yıllarda bu ateş sanatı bağımsız bir bilim ve teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Prensip olarak patlayıcı ve propellant (itici güç oluşturan kimyasallar) ile formülasyonları oldukça benzerdir. Propellantlar daha yavaş bir hıza sahiptirler oysa patlayıcılar yüksek hızda ve gaz ürünleri üreten tepkimelerledir. Piroteknik malzemelerin reaksiyonlarında gözle gözlemlenebilir oranlarda katı kalıntı oluşumu ve her ikisinden de fazla gaz oluşumu söz konusudur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı