Bilgi

Port Yönlendirme Nedir? Port Yönlendirme Nasıl Yapılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Port Yönlendirme Nedir? Port Yönlendirme Nasıl Yapılır?” sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Özellikle oyun sektöründe port yönlendirme (port forwarding) sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Port uygulamalara erişim vermek, web sitelerine ve hizmetlere çevrimiçi olarak erişmek için bilgisayarla dış aygıtlar arasındaki kablo ile iletişimi sağlayan veri kanalıdır. Portlar, fiziksel port ve sanal port olmak üzere iki kısımda incelenir.

Port Nedir?

Telefondan bilgisayara ağda bulunan her cihaza router tarafından IP adresi atanır. IP adresleri iki türlü sınıflandırılır; herkese açık (public) ve özel (private) IP adresleri.  Herkese açık IP adresinizi Google arama motorundan öğrenmeniz mümkündür.

Özel IP adresleri ise sadece yerel ağlarda kullanılmaktadır. Bu adresler dışarıda kullanılmazlar. Veri aktarımı sırasında verinin hangi özel IP’ye ulaştırılacağı bilinmelidir. Burada portlar devreye girer.

Port Yönlendirme Nedir?

Portlar hem giden hem gelen bağlantılarda kullanılsa da port yönlendirme denildiğinde genellikle cihazın dışarıdan gelen bağlantıları beklemesi ve kabul edilmesi ifade edilir. Giden bağlantılar için (örneğin bir web sitesi açmak) router arayüzünden port yönlendirmenize ihtiyaç yoktur. Bu portlar bağlantı sırasında otomatik olarak açılır.

Port yönlendirme, IP adresini korumanın en iyi yöntemidir.

Port Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Port yönlendirmeye başlamadan önce uygulamada, ağ cihazında ya da sunucuda hangi protokolün kullanıldığını ve port sayısını belirlemek gerekiyor. Bu bilgi ayarlar menüsünde görülmektedir.

 

İlk olarak router yönetim sayfasına erişmeniz gerekir. Bunun için web tarayıcınıza 192.168.0.1 veya 192.168.1.1 gibi bir adres yazmanız gerekir.

Router yapılandırma sayfasına erişin ve “Port yönlendirme” veya “Port forwarding” sayfasını bulun. Örneğin; Network Setting > NAT.

Oluşturduğunuz yönlendirme kuralına ad vermeniz gerekebilir. Bir isim verdikten sonra yönlendireceğiniz port aralığını belirtin. Eğer tek bir porta yönlendirecekseniz, başlangıç ve bitiş portu olarak aynı portu yazmanız gerekebilir. TCP ve UDP protokollerinden hangisini yönlendireceğinizden emin değilseniz iki seçeneği de tercih edin.

Bazı routerlarda hedef portu değiştirmenize onay veriliyor (bu durum router’ınızın açtığı port ile bu bağlantıyı yönlendirdiği yerel port farklı olacak anlamına gelir). Oyunlar gibi hizmetlerde bu alana aynı portu yazmaya özen gösterin.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı