Bilgi

Portal 2 Nedir? Nasıl Oynanır?


Dünyanın en çok oynanan bilgisayar oyunları arasında 7. olan ve Portal 1 yada Portal’ın (2007) devamı niteliğindeki oyun olan Portal 2 19 Nisan 2011’de Valve adlı oyun şirketi tarafından piyasaya sürüldü. Oyun bir Birinci Şahıs Nişancı (İngilizce: First Person Shooter, kısaca FPS), bilim kurgu, macera ve bulmaca oyunudur. Oyun  Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3 ve Xbox 360 gibi platformlar da oynanmaktadır.

“Portal” oyunu konu olarak klasik bir bulmaca oyunudur. Oyun mekan olarak Aperture Science Laboratuvarları (Bilgisayar Destekli Zenginleştirme Merkezi) adlı bir yerde geçmektedir. Oyunda sadece iki karakter bulunukmatadır. Oyun boyunca yönetilen, geçmişi belirsiz karakter Chell ile onu merkezde bulunan çeşitli bulmacalardan geçmek zorunda bırakan, burada yer alan birçok donanımın çalışmasından sorumlu olan Cave Johnson’nın yardımcısı Caroline’in beynini taşıyan GLaDOS (Genetic Lifeform and Disk Operating System) yer almaktadır. Oyunda GLaDOS Caroline’in beynini taşımakta olan bilgisayarın hazırladığı bulmacaları geçmesi sonucunda bir pasta ile ödüllendirileceği bilgisi verilmektedir.

Portal-2-gameplay-9

Bu oyunda her bölüm için bir bir giriş kapısından girilir ve bir çıkış kapısından çıkılır. Ancak giriş kapısından girdikten sonra çıkış kapısına ulaşmak veya çıkış kapısını açmak için bazı bulmacaları çözmek zorundasınız. Oyun başlangıcında size verilen ve  ASHPD adı verilen Portal açma silahını kullanarak oyun oynanıyor. Aslında bu Portal Açma Silahı iki seçenekli bir kapı/pencere açma mantığına dayanır. Farenin sağ (kırmızı) ve sol (mavi) kısmını kullanarak portal açıyorsunuz. Açılan mavi ve kırmızı portallardan birisinden girdiğinizde diğerinden çıkmış oluyorsunuz. Ulaşılamayacak herhangi bir noktaya ateş ederek portal açılır ve yakındaki ulaşılabilecek bir portal ile uzak noktadan çıkış sağlanmış olur. Tabi sadece bununla sınırlı değil. Bazı araç ve gereçler kullanılarak oyunda ilerlemeler sağlanır. Küpler, butonlar, çeşitli sıvılar, zıplama tablaları, laserler kullanarak çıkış kapısını açıyorsunuz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı