Bilgi

Programsız CMD ile Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde “Programsız CMD ile Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere her bilgisayar kullanıcısının sahip olduğu Windows işletim sistemi sürümüne ait bir ürün anahtarı bulunur. Windows 10 ürün anahtarı da bunlardan biridir. Sizin için Windows 10 oldukça basit bir şekilde işletim sisteminize ait ürün anahtarınızı nasıl öğreneceğinizi anlattık.

Bilgisayarında Windows işletim sistemi kullanan tüm kullanıcılar bir ürün anahtarına sahiptir. Windows 10 ürün anahtarı ve diğer versiyonlardaki ürün anahtarları bir nevi, o an kullanılmakta olan işletim sisteminin kimlik numarasıdır. İşletim sistemi ile birlikte satın alınan bilgisayarlarda Windows 10 ürün anahtarı BIOS tarafından otomatik olarak algılanıyor. Bu tür ürün anahtarlarını biz genel olarak OEM KEY şeklinde tanımlarız. Bu ürün anahtarı sadece o bilgisayarda kullanılabilir ve donanım değişikliklerinde pasif hale gelirler ki bu durumda yeniden Windows’u etkinleştirmeniz gerekecektir. Retail KEY ise özel olarak -tekil- alınan ürün anahtarlarıdır ve oldukça pahalıdırlar. Bu ürün anahtarlarını mevcut sayısını aşmamak kaydıyla dilediğiniz bilgisayarda kullanabiliyorsunuz. MAK KEY ise toplu olarak alınan ürün anahtarıdır. Örneğin bir şirket bünyesindeki 1000 adet bilgisayar için sadece bir adet ürün anahtarı satın alabilir.

1- Yöntem: Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Şimdi programsız Windows 10 ürün anahtarı nasıl öğrenilir sorusuna cevap verelim.

Komut istemi ile Windows 10 ürün anahtarı öğrenme:

Aşama #1: Klavyeden Windows simgesi olan tuş ile R tuşuna basın ve Çalıştır ekranını açın.

Aşama #2: Gelen Çalıştır ekranına “cmd” yazın ve aratın.

Aşama #3: Bu kısımda siyah renkte Komut İstemi penceresi açılacak.

Aşama #4: Açılan siyah pencereye hemen alttaki satırları yapıştırıp Enter’a basın.

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Aşama #5: Bir süre bekleyin.

Satırın altında çıkan kod sizin Windows 10 ürün anahtarınızdır.

Önemli Not: Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yapılan pek çok işlemde olduğu gibi Windows 10 ürün anahtarı öğrenme işlemini de Komut İstemi üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki satırları kullandığınız zaman ürün anahtarı açılmadıysa aşağıdaki alternatif satırı deneyebilirsiniz.

powershell “(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”

2- Yöntem: Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Windows 10 ürün anahtarı öğrenme yöntemlerinden biri de bilgisayarınızda bir Komut Dosyası oluşturmaktır. Techspot tarafından hazırlanan buradaki Komut Dosyası metnini açın. Ardından masaüstünde farenin sağ kliği ile boş bir Not Defteri (Metin Belgesi) sayfası açarak bu metni yapıştırın.

Metni yapıştırdığınız bu “Yeni Metin Belgesini” (-veya txt dosyasını) sol üst kısımdaki Dosya sekmesinden “Farklı Kaydet” diyerek kayıt edelim.

Farklı Kaydet penceresinde windows.vbs şeklinde dosya adını girip bilgisayarımıza kayıt edelim.

Kaydedilen dosyayı çift tıklayarak açtığınız zaman Windows 10 ürün anahtarı bilgilerinizi göreceksiniz. Dilerseniz bu dosyayı metin belgesi olarak kaydederek dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

3- Yöntem: Program ile Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Nirsoft ProduKey yazılımı ile OEM anahtarını ya da sonradan yüklenen Windows işletim sistemindeki ürün anahtarını kolayca öğrebilirsiniz. Ayrıca bu yazılım ile Adobe ve Microsoft Office gibi programların ürün anahtarlarına da ulaşmanız mümkün. Harici bir anahtar ile ya da bir sürücü ile Windows yükleyecekseniz, yazılım bu konuda da yardımcı olacaktır.

ProduKey sayesinde kullandığınız programların veya Windows işletim sisteminin ürün anahtarını görebilirsiniz. Ürün anahtarına halk arasında lisans anahtarı, seri numarası, lisans kodu, serial veya key de denilmektedir. Yani unutulan ürün anahtarını bulmak yada öğrenmek için kullanabileceğiniz faydalı ve yasal bir araçtır. Programı buradan indirin, klasöre çıkartın ve çalıştırın.

BIOS’a Gömülü Ürün Anahtarı Bulma | Windows 7,8 ve 10

Windows Ürün Anahtarı (Lisans Numarası) Bulma | Windows 7,8 ve 10

2 Yorum

2 Yorum

  1. slm

    27 Ocak 2021 at 16:00

    arklar ben cmd ye yazıyı yapıştırdıktan sonra kaç dakika beklicez

  2. muzaffer

    28 Eylül 2021 at 13:06

    teşekkür ederim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı