Bilim ve Teknoloji

Projeksiyon Cihazı Tavsiyesi | Hangi Projeksiyon Cihazını Almalıyım?


Bir “Projeksiyon Cihazı” almaya karar verdiğinizde karşınıza bir sürü seçenek çıkacaktır. Bu seçenekleri değerlendirmeye kalktığınızda bu defa “teknik özellikler” arasında kaybolursunuz. Daha önceki yazılarımızda bolca teknik özellikler konusunda bilgi vermiş olsak ta bu yazımızda çok fazla detaya inmeden en uygun seçenekli ve uygun bir fiyata hangi projeksiyon cihazı alacağınız konusunda az-biraz bilgi vermeye çalışacağım.

Aslında projeksiyon cihazı denildiğinde tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki marka olarak Epson, Acer, Sony, Optoma ve Benq dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen projeksiyon markaları. Satın almak istediğin bu markalara göre tercih yapmanız sizi daha karlı çıkaracaktır.

Yeni moda olaylardan biride iş (business) ve bireysel (consumer) kullanıma uygun olan projeksiyon cihazları şeklinde üretimler mevcut. Okul gibi eğitim alanlarında veya kişisel olarak evde kullanıma uygun bolca seçenekler mevcut. Tabi ilk aşamada hangi tipte bir projesiyon cihazı alacağınıza karar vermelisiniz. Aslında bana kalırsa her zaman iş türünde bir projeksiyon cihazı almak avantajlı. Ancak sürekli olarak taşınabilir bir projeksiyon cihazı gerekiyorsa o zaman bireysel (consumer) kullanıma uygun bir tercih yapmanızda fayda var.

Teknoloji olarak LCD, LED ve DLP şeklinde iki üretim mevcut. Bu ikisinden birbirine göre avantajları dezavantajları var. Tıpkı benzinli veya dizel araçlar gibi. Ancak sonuç olarak ikiside aynı sonucu veriyor. DLP Teknolojisi oldukça yeni olan bir teknoloji olup en sık kullanılan ve tercih edilen projeksiyon cihazı çeşididir. Diğer projeksiyonlara göre hafif, daha az arızalanan ve dayanıklı ürünlerdir. Görüntü nettir, çözünürlüğü yüksek ve gerçek renk tonları kullanılır. Bakım sorunu yok. Bu nedenle uzun vadeli kullanım için daha çok tercih edilir. LCD DLP’ye göre eski bir teknololoji olup bozulma eğilimi daha fazladır. DLP Kontrast özelliği LCD’ye göre daha üst seviyededir. Ancak DLP’ler fiyat olarak daha pahalı ürünlerdir. Bozulduğunda ise masrafı daha fazladır. Kompakt yapısı nedeniyle tamiri her servis tarafından yapılmayabilir. Gökkuşağı etkisi ve kaçak ışık sorunları zamanla ortaya çıkabilir. Keskin görüntü olarak LCD’ler DLP’ye göre daha öndedir. Her ne kadar kalite anlamından DLP’ler iyiyse keskinlik anlamında LCD’ler daha öndedir. LED Projeksiyon cihazlarının kullanımı pek yaygın değil. Bunun nedeni sanırsam ANSI Lümen düşüklüğünden geliyor. Ancak yinede tercih edilebilecek bir çeşittir. Bana sorarsanız size DLP almanızı tavsiye ediyorum.

Ansilümen Amerikan Ulusal Standart Enstitüsü (ANSI) tarafından belirlenmiş olan bir projeksiyon cihazının ışık gücünü-parlaklığını temsil eder. Kısaca dış ortamdaki aydınlığa karşı ışığının ne kadar güçlü olduğunu belirleyen bir değerdir. Bu değer ne kadar yüksek olursa o derece net görüntü elde edilir. Mesela arkadan gelen güneş ışığı varsa o zaman Ansilümen değeri yüksek olan bir projektör alınmalıdır. Genellikle normal kullanım için tercih 2000-3000 ansilümendir.

Projeksiyon cihazlarının çeşitlerine göre lamba ömürleri (AMPÜL Ömrü) genellikle 1000 – 3000 saat civarlarındadır. Projeksiyon cihazları bu süreyi otomatik olarak takip eder. Örneğin, 1500 saatlik lamba ömrü olan bir cihaz İngilizce uyarı mesajı verir. “The Lamp has been in use for over 3000 hours. You should purchase a spare bulb.” gibi. Projeksiyon cihazının ömrünü uzatan en önemli olay hava filtresinin temizlenmesi işlemidir. Aslında her 300-400 işlem saatinde temizlenmesi tavsiye edilir.

Diğer bir özellik ise Kablosuz, HDMI, 3D özellikleri. 3D özelliği ve Kablosuz özellikler çok tercih edilmesede bir projeksiyon cihazında VGA ve HDMI çıkışı oldukça önemlidir. Kullanacağınız laptopta VGA veya HDMI çıkışına göre satın almanızda fayda var.

Bir projeksiyon cihazı fiyat olarak 250 TL’den başlayıp 10.000 TL’ye kadar bulunuyor. Ancak genel kullanım olarak 1000-5000 TL aralığında projeksiyon cihazları işinizi görecektir.

Kontrast Oranı bir projektör cihazı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etmenlerden bir tanesidir. Kontrast (diğer adı ile zıtlık) oranı, en koyu görüntü ile en açık görüntünün birbirine oradınıdır diyebiliriz yada başka bir ifade ile en parlak beyazla en koyu siyah arasındaki farktır. Bu fark ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli görüntü elde edilir. İyi projeksiyon cihazları, ekran üzerinde en az 100/1 oranında kontrasta sahiptir. Projeksiyon özelliklerine baktığınız dinamik ve statik kontrast oranı kavramlarına rastlayabilirsiniz. Statik kontrast oranı en parlakla en koyu arasında tek bir andaki farkı gösterir. Dinamik kontrast oranı ise bu ölçümü belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleştirir. Özellikle bazı firmalar statik kontrast oranınıda verirler ki statik kontrast oranı en doğru olan değerdir.

Son olarak diğer özellikler çözünürlük ve Zoom (Optical ve Dijital) olayı. Çözünürlük demek aslında görüntü kalitesi demek. Çözünürlük arttıkça görüntü kalitesi Ansilümene bağlı olarak artar ve haliyle fiyatta artar. 1024×768, 1280×800 veya 1920×1080 tercih edilmesi gereken çözünürlük özellikleridir. Ancak yinede düşük düzeydeki çözünürlük görüntü kalitesi kötüdür diye bir sonuç çıkarmamız yanlış. Çünkü kullanılan teknoloji ile beraber daha kaliteli görüntü elde edilmesi mümkün. Zoom (Optical ve Dijital) olayı ise tıpku fotoğraf makinalarında olduğu gibi optikal olanlar daha kaliteli oluyor. Ancak yazılımla dijital olanlarda tercih edilebilir.

Acer X113 2800 Ansi Lumen 3D Ready Projeksiyon (Yaklaşık 900 TL)

 • Çözünürlük: 800 x 600 Çözünürlük
 • Kullanim Alani: Ofis – Okul – Sunum
 • Parlaklik: 2800 Ansi Lumen
 • Kontrast: 000:1 Kontrast
 • Teknoloji: DLP Teknolojisi

Epson EB-X31 (1024×768 ) 3200 Lumen 15000:1 HDMI Projeksiyon Cihazı (Yaklaşık 2.000 TL)

 • Çözünürlük: 1024 x 768 Çözünürlük
 • Kullanim Alani: Ofis – Okul – Sunum
 • Parlaklik: 3200 Ansi Lumen
 • Kontrast:000:1 Kontrast

Sony VPL-DX220 HDMI Projeksiyon (Yaklaşık 1.900 TL)

 • Çözünürlük: 1024×768 Çözünürlük
 • Kullanim Alani: Ofis – Okul – Sunum
 • Parlaklik: 2700 Ansi Lumen
 • Kontrast: 000:1 Kontrast
 • Dijital Zoom: Var

Sony VPL-EW315 (1280×800) 3800 LM 3700:1 HDMI Projeksiyon Cihazı (Yaklaşık 4.500 TL)

 • Çözünürlük: 1280 x 800 Çözünürlük
 • Kullanim Alani: Ofis – Okul – Sunum
 • Parlaklik: 3800 Ansi Lumen
 • Kontrast: 3700:1 Kontrast
 • 3d: Yok

ViewSonic PJD5153 SVGA Projeksiyon Cihazı (Yaklaşık 1.100 TL)

 • Parlaklik: 3300 Ansi Lumen
 • Kontrast: 20000:1 Kontrast
 • Lamba: 190 w
 • Lamba Ömrü ( Eko Mod ): 000 saat
 • Lamba Ömrü ( Normal ): 5000 saat

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı