Bilgi

Radar Tespit Cihazı Kullanmanın Cezası Nedir?


Türkiye’de –bazı-  insanlar trafik kurallarına uymak yerine trafik kurallarını hiçe saymayı marifet biliyor sanırım. Halbuki bu kurallar toplumsal bir gereklilikten ortaya çıkıyor. Kanun veya kural koyucular trafik kurallarını “canı sıkıldıkları için” veya “hobi olsun” diye koymadıklarına eminiz herhalde!  Bu kurallar bir zorunluluktan ortaya çıkıyor.

Geçenlerde internetten radar ile ilgili konulara bakınca karşıma “radar tespit cihazı” diye bir cihaz çıktı. Biraz araştırınca bu cihazın sürücülere çeşitli radarlara yaklaştığında çıkardığı ses ile sürücüyü uyarma amacı taşıyor. Aslında neredeyse bir çok kişinin kullandığı bu cihaz bir çok radar türünü önceden haber vererek sürücünün radarı önceden fark etmesini sağlayıp radara yakalanmasını engelliyor. Tabi burada bir “hile” söz konusu! Tabii bu cihazı kullanan sürücü radarı geçtikten sonra “hız sınırlarını” aşmaya devam ediyor. Özellikle bu tip cihazların internet üzerinden 150-1000 TL aralığında rahatlıkla satılabiliyor olması ayrı bir soru işareti. 

Trafik İdari Para Ceza Rehberine Baktığımızda;

Madde 52/1-b: Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenler 2.560 TL.den – 4.269 TL.ye kadar “Para Cezası”  6-8 ay “Hapis Cezası” verilir ve bu cihazlar mahkeme kararıyla müsadere edilir.

Madde 52/1-c: Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulunduranlara 1.698 TL.den – 2.560 TL’ye kadar “Para Cezası”  4-6 ay“ Hapis Cezası” verilir ve bu cihazlar mahkeme kararıyla müsadere edilir.

Bununla ilgili olarak bir gazetenin haberine baktığımızda;

Sakarya Bölge Trafik Denetleme Şubesi polis ekipleri, TEM otoyolunun Arifiye kesişiminde yaptıkları kontrollerde  otomobilinde “radar tespit cihazı” bulunduran sürücüye 1.800 TL para cezası kesmişti. Kaynak: milliyet.com

1 Yorum

1 Yorum

  1. murat

    10 Mayıs 2019 at 17:01

    madde 52/1-b ve 1-c maddeleri bambaşka şeyler. milleti yanlış bilgilendirmeyelim

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı