Bilgi

RDX Nedir?


RDX Gerçek adı siklotrimetilen-trinitramin olup saf RDX 204 °C’ de erir ve 1.816 g/cm³ yoğunluktadır. Bu patlayıcı için kullanılan RDX kısaltması, patlayıcı İngiliz menşeli olduğundan “Royal Demolition Explosive” kelimelerini ifade etmektedir. Patlayıcıların kısaltma halindeki isimleri genellikle kimyasal içeriklerinin kısaltması veya baş harfleri kullanılarak oluşturulmakla birlikte, II. Dünya Savaşı’nda patlayıcının kompozisyonunun deşifre olmaması için İngilizler tarafından bu şekilde kısaltılmıştır.

Daha yüksek yoğunlukta döküm ya da presleme ile elde edilebilir. Diğer patlayıcılarla bir miktarda kombinasyon halinde kullanılabilir. Higroskopik değildir ve suda çok az çözünür. Saf halde ıslak olarak yüklenebilir. Patlama hızı 27500 ft/s dir. Yalnız kullanımında zehirli özellik gösterebilmesi ve çabuk reaksiyona girmesi sebebiyle genelde katışık olarak kullanılır. Hekzogen, siklonit, T 4 Trimetilentrinitriamin isimleri ile de bilinir.

B,B-2 (TNT ve RDX Karışımı, TNT, RDX ve Balmumu Karışımı)

Kirli beyazdan sarı renge kadar olabilen bu tür patlayıcılar TNT (%60), RDX (%40) veya TNT, RDX ve balmumu karışımıdır. Ateşleme hızı 7800 m/sn dir bu patlayıcı TNT yerine de kullanılmaktadır.

RDX Formülü

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı