Bilgi

Ruhsat Ne Zaman Gelir? Ruhsatı Başkası Alabilir mi?


Yeni bir araba aldığınızda ilk akla gelen sorulardan birkaç tanesi ruhsatın nasıl alınacağı veya ruhsatın verilen ikamet adresine ne zaman gönderileceğidir.

Araç satın alma işleminde noterde size “Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” diye bir belge verilir. Bu sizin aracınızın geçici ruhsatı yerine geçer. Bu Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge’nin geçerlilik süresi ise 30 gündür.

Asıl “Araç Ruhsatınız” 15 gün içerisinde size bildirilen (geçici belgenin altında yazar) trafik tescil biriminden alınmadığı taktirde belgeniz merniste tanımlı olan veya bildirdiğiniz ikanet adresinize PTT yolu ile gönderilir. Eğer 10 gün içerisinde size ulaşmazsa devam eden günde size bildirilen trafik tescil biriminizden (İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliğinden) teslim alınabilir.

Kısaca Ruhsatınızın adresinize ulaşması 1 ayı bulabilecektir. Eğer 1 ay içerisinde adresinize ulaşmazsa İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliğinden teslim alabilirsiniz. İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliğinde ruhsat henüz yoksa muhtemelen postada iade işlemindedir.

Not: Gönderi ücreti tarafınızca ödenir. Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge üzerinde ruhsatın gönderileceği adres yazılıdır.

Ruhsatı Başkası Alabilir mi? Evet adresinizde (ikametinizde) bulunan bir başkası alabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı