Bilgi

Satranç Taşları Diziliş Sırası


Bu yazımızda Satranç taşlarının dizilimi ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Hepimizin bildiği gibi Satranç iki oyuncu ile satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunudur. Dünya çapında turnuvaları düzenlenen bu oyun aynı zamanda bir spor dalı olarak kabul edilir. Satranç oyununda satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 (adet) satranç taşı adı verilen taşlarla oynanır.

Satranç tahtası, oyuncular arasına oyuncu tarafından bakıldığında sağ alttaki kare beyaz olacak şekilde konumlandırılır. Satranç taşları aşağıda gösterildiği gibi satranç tahtasının iki tarafına yerleştirilir. Sondan bir önceki sırada piyonlar yer almaktadır. Son sıra üzerinde ise figürler dediğimiz taşlar yer alır. Bunlar sırası ile (beyaz için soldan sağa, siyah için ters yönde olacak şekilde) şöyledir: Kale, at, fil, vezir, şah, fil, at ve kale. Vezir bu arada her iki tarafta oyunculara verilen rengin rengini taşıyan kare üzerindedir. Yani Beyaz taşa sahp oyuncunun Veziri Siyah zemin üzerinde, Siyah taşa sahip oyuncunun Veziri Beyaz zemin üzerindedir. Latinceden gelen bu konudaki kural: ya da Vezir (karenin) rengi(ni) belirlerdir.

  • Beyaz Taşlar (soldan sağa): Kale, at, fil, vezir, şah, fil, at ve kale.
  • Siyah Taşlar (soldan sağa): Kale, at, fil, şah, vezir, fil, at ve kale.

Satranç tahtasındaki 64 karenin yarısı siyah ve diğer yarısı yarısı beyaz renklerden meydana gelmektedir. Satranç tahtasında oyun başında toplam 32 taş bulunmaktadır. Bunların 16’sı beyaz (veya açık renk), 16’sı da siyahtır (veya koyu renk). Oyuncuların her birinin (kısaca beyaz ve siyah) şu 16 satranç taşları vardır. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar.  Oyun başlarken satranç tahtası, her zaman beyaz taşlarla başlanır. Beyaz oynayan oyuncunun sağında açık renk a1 karesi bulunmalıdır.

Satranç tahtasında oyun alanında toplam 32 adet taş bulunmaktadır. Bunların 16’sı beyaz ve diğer 16’sı da siyahtır. Oyunun başında 16 adet olan beyaz ve siyahların bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan meydana gelir. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir.

satranç

satranc-taslari-dizilisi

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı