Bilgi

Script Kiddie Nedir?


Script kiddie, hacker olmamalarına rağmen internette tehlikeli kişilerdir. Script kiddieler lamerlar gibidir, ama lamerların aksine bir miktar bilgi sahibidirler. Bu kişiler çoğunlukla sistemlere ve kişilere saldırmaya, hasar vermeye ve ele geçirdikleri bilgileri kötü amaçla kullanmaya çalışırlar. Onlar için bir güvenlik sistemini delmek araç değil, amaçtır. Hacker dünyasının anarşistleri olarak tanınırlar.

Script kiddieler internette kolayca bulunabilen çeşitli hazır programları ve araçları kullanırlar. Başkaları tarafından yazılmış, bir şeyin nasıl yapılacağını adım adım anlatan dökümanları okur ve uygularlar. Kullandıkları programın nasıl çalıştığını bilmezler ve teknik dökümanlardan anlamazlar. Ellerindeki programları kullanarak olabildiğince fazla bilgisayara zarar vermeye çalışırlar. Aslında bunlardan bir tanesi de Google’da açık bulmayı başarmıştır.

En meşhur Script kiddie yazılımlarından biri Cain and Abel‘dır.

Cain and Abel (genellikle Cain (Keyn) olarak kısaltılır), Habil ve Kabil manasında Microsoft Windows için bir şifre toparlanma/kendine getirme aracıdır.

Şebeke paket dinlemesi (sniffing), farklı şifre sağlama (hash) çözümü, kaba kuvvet ve kripto analiz gibi yöntemlerle birçok şifre tipini geri kazanabilmektedir. Kripto analiz saldırıları, Cain and Able ile sağlanan winrtgen.exe yazılımı ile oluşturulan gökkuşağı tabloları kullanarak yapılır. Cain and Abel, Massimiliano Montoro ve Sean Babcock tarafından bakımı yapılır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. hackaxx

    1 Ocak 2021 at 15:45

    peki 4 5 programlama dili bilen kendi bildikleri açıkların exploitlerini yazan ve kendi hacker araçlarını yazan 12 13 yaşındaki çocuklara ne denir

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı