Bilgi

SEO Danışmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?


Bir web sitesi olan ve web sitesinin varlığını dijital dünyaya duyurmak isteyen herkesin SEO (arama motoru optimizasyonu) hakkında bir şeyler bilmesi gerekir. Ancak, söz konusu arama motoru optimizasyonu olduğunda bunu bilmek ve uygulamak arasında fark vardır.

Doğru SEO stratejisini oluşturmak, doğru araştırmaları ve analizleri yapmak, ortaya çıkan sonuçları doğru yorumlamak gibi birçok kriterin gerektiği SEO’da profesyonel bir SEO danışmanlık hizmeti almak neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Peki, SEO danışmanları web sitelerinin SEO çalışmaları söz konusu olduğunda hangi görevleri üstleniyor?

Eğer bu sorunun cevabını arıyor ve web sitenizin SEO performansını arttırmak için profesyonel danışmanlık hizmeti almayı planlıyorsanız SEO danışmanının üstlendiği temel görevleri ve bu görevlerin web sitenize hangi açılardan yardımcı olacağını içeren bu rehber yazıya bir göz atabilirsiniz.

SEO Danışmanının Temel Görevleri

SEO danışmanı , web sitenizin arama motoru görünürlüğünü gözlemleyen, var olan SEO problemlerini ortaya çıkarıp yorumlayan ve SEO sonuçlarınızı iyileştirmek için önerilerde bulunan uzmanlardır. SEO danışmanları sayesinde web sitenizde farkında olmayan SEO problemlerini anlayabilir ve bunları nasıl çözeceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

Aldığınız SEO danışmanı hizmeti aşağıdaki hizmetleri kapsar:

 1. Anahtar kelime araştırması
 2. Hedef kitle analizi
 3. Rakip analizi
 4. İçerik geliştirme stratejileri
 5. Teknik SEO hizmetleri
 6. Yerel SEO hizmetleri
 7. Site içi optimizasyon çalışmaları
 8. Site dışı optimizasyon çalışmaları ve backlinkler
 9. SEO analizi ve raporlama

Anahtar Kelime Araştırması ve İçerik Stratejisi Geliştirme

Anahtar kelime araştırması, bir SEO stratejisinin başlangıcında uygulanması gereken en temel görevlerden birisidir. Doğru anahtar kelime araştırmasını yapmak hem hedef kitlenizi hem de rakiplerinizi tanımanızı sağlar ve sizi rekabette ileriye taşıyacak taktikler geliştirmenize olanak tanır. Söz konusu SEO’nun temek yapıtaşlarından birisi olduğunda da bir profesyonel yardımı almak size yardımcı olacaktır.

SEO danışmanı, sitenizin mevcut SEO durumunu analiz eder ve işletmenize uygun bir SEO stratejisi geliştirir. Bu SEO stratejisinde hem hedef kitle hem de rakip analizi yapılır ve sizi rekabette ileri taşıyacak kelimeler tespit edilir.

Anahtar kelime araştırmasının yanı sıra SEO danışmanı web sitenize uygun bir içerik stratejisi de geliştirir. Bu stratejide bir içeriğin arama motoru sıralamasında yer almasını sağlayacak tüm kriterlere dikkat edilir ve anahtar kelime içeriğin uygun noktalarında kullanılır.

Söz konusu içerik stratejisi olduğunda bir SEO danışmanı aşağıdaki konular ile ilgilenir:

 1. Web sitesine trafik getirecek ve arama motorlarında aranacak konular arama
 2. Arama niyetini belirleme
 3. Anahtar kelime araştırması yapma
 4. Kelimelerin aranma potansiyelini analiz etme
 5. Kaliteli, özgün ve bilgilendirici bir içerik hazırlama
 6. İçerikte SEO açısından önemli olan başlık, alt başlık, meta açıklama, görsel, link gibi elementlere yer verme
 7. İçeriğin güncel kaldığından emin olma

Teknik SEO Analizi ve Uygulamaları

Web sitenizin SEO açısından gösterdiği performans ileriye dönük nasıl sonuçlar alabileceğiniz yönünde ipuçları sunar ve SEO stratejinizi geliştirmenizi sağlar. Web sitenizde SEO açısından neyin doğru gittiği ya da neyin yanlış gittiği ile ise teknik SEO ilgilenir. Teknik SEO, web sitenin performansı ile ilgili olduğundan ve analiz etme, yorumlama gibi yeteneklere ihtiyaç duyduğundan bu aşamada bir profesyonel yardımı almak daha etkili olacaktır.

SEO danışmanı, teknik SEO optimizasyonu alanında da uzmanlaşmıştır. Web sitenizin SEO açısından gösterdiği performansı izleyen SEO danışmanı web sitenizin hızı, mobil ile uyumluluğu, görsel optimizasyonu, bağlantı hataları, navigasyon sistemi, URL sistemi, içerik hataları gibi birçok konu ile ilgilenir.

Sitenizde artık işe yaramayan ve arama motoru sonuçlarında alt sıralara düşmenize neden olan SEO hatalarını da tespit eden SEO danışmanı, bu hataları nasıl düzeltebileceğiniz ile ilgili de çözümler sunacaktır.

Bağlantı Kurma (Link Building) Stratejileri

İyi bir backlink stratejisi web sitenizin arama motoru sonucu sıralamalarında yükselmesini sağlar. Hem web site otoritesini hem de güvenilirliğini arttıran backlinkler doğru oluşturulduğunda SEO açısından oldukça değerlidir.

İşletmesini büyütmek için güvenilir web sitelerinden kaliteli backlinkler alan web siteleri, zaman içerisinde güvenilirliğini arttırır, web sitesine gelen organik trafiği ve potansiyel müşteri sayısını da yükseltir. Bu sebeple, doğru backlink stratejileri oluşturmak için kurumsal SEO danışmanı hizmeti almak size yardımcı olacaktır.

SEO danışmanlık hizmeti sadece yeni backlink stratejileri oluşturmaya odaklanmakla kalmaz, var olan backlink stratejilerinizi de iyileştirmeye ve güncel tutmaya odaklanır. Aldığınız SEO danışmanlık hizmeti söz konusu backlink stratejileri olduğunda aşağıdaki hizmetleri vermektedir:

 1. Mevcut backlinklerin analizi
 2. Sitenize zarar veren backlinklerin tespiti
 3. Güvenilir web sitelerinden backlink alma
 4. Rakiplerin backlink stratejilerinin takibi
 5. Kırık linklerin onarımı
 6. Rakiplerin kırık linklerinin takibi

Sadece sitenizin backlinkleri değil sizinle aynı tarz içeril üreten rakiplerinizin de backlinklerini takip eden SEO danışmanı, rakiplerinizin kırık linkleri yerine sizin içerik linkinizi önermeye odaklanarak rekabet açısından da öne çıkmanıza yardımcı olur.

SEO Raporlama ve Analitik Takibi

Eğer SEO açısından ilerlemek ve SEO açısından mevcut durumunuz hakkında bilgi edinmek istiyorsanız SEO analizi yapmanız gerekiyor. SEO’ya yeni başlayanlar için karmaşık görülebilen SEO analizi, raporlama ve yorumlama ise günümüzde hizmet veren birçok SEO danışmanının üstlendiği görevler arasında yer almaktadır.

SEO raporlama ve performans takibi yapan bir SEO danışmanı, web sitenizin mevcut SEO durumunu, işe yarayan SEO stratejilerini ve işe yaramayan SEO stratejilerini ortaya çıkarır. Bu sayede zaman, para ve emek harcadığınız ama işe yaramayan stratejileri bırakabilir, içeriğinizi ve web sitenizi güncel tutabilir ve arama motoru sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Müşteri İhtiyaçlarına Göre Özelleştirilmiş SEO Çözümleri

SEO danışmanlığı hizmeti almanın en önemli faydalarından birisi arasında web sitenizin ihtiyaçlarına ve iş planınıza uygun SEO planı oluşturulması yer almaktadır. Bu yüzden, günümüzde birçok web site SEO stratejilerini profesyonel SEO danışmanları yardımı ile oluşturmaktadır.

SEO danışmanlığı hizmetleri arasında hepimizin bildiği anahtar kelime araştırması, içerik planlaması, teknik SEO, backlink gibi hizmetler yer alır. Ancak, kilit nokta bu hizmetlerin web sitesi ihtiyaçları ve beklentilerine göre oluşturulmasıdır. Başka bir deyişle, SEO danışmanlık hizmeti aldığınızda web sitenize ve işletme ihtiyaçlarınıza göre bir SEO stratejisi oluşturulur.

Bunun yanı sıra, SEO analizi ve raporlaması yapan bir SEO danışmanı, web sitenizin SEO performansını analiz ederken de iyileştirme yönündeki tavsiyelerini web siteniz ve SEO hedeflerinize ne kadar ulaşıp ulaşmadığınıza göre verir. Hedeflerinizi gerçekleştirmenize yönelik çözüm üreten SEO danışmanlık hizmeti, web sitenizin SEO performansını arttırmada ve arama motoru sonuçlarınızı iyileştirmede oldukça etkili olacaktır.

Sonuç: SEO Danışmanlığı Hizmeti

Sonuç olarak, bu yazıda SEO danışmanın aldığı görevleri ve bu görevlerin size sağlayacağı faydaları paylaştık. Umarız bu yazı, alacağınız SEO danışmanlık hizmetinin hangi görevleri kapsadığını anlamanızda yardımcı olmuştur.

Eğer siz de web sitenizin SEO performansını yükseltmek ve arama motoru sonuçlarında görünürlüğünüzü sağlamak istiyor ama bunu nasıl sağlayacağınızı bilmiyorsanız Dopinger SEO Danışmanlığı hizmetinden faydalanabilir ve etkili bir SEO stratejisi ile SEO sonuçlarınızı iyileştirebilirsiniz.

https://www.dopinger.com/tr/seo-danismanligi/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı