Bilgi

Ses Kartı Nedir?


Ses kartı, bilgisayarda analog ve dijital ses işlevlerini yerine getiren elektronik birimidir.PCI veya PCI-Express kart yuvalarına takılan türleri olduğu gibi USB yerlerine takılan PCMCİA yuvalarına takılan ve güvenlik girişlerinede bağlanabilen türleri mevcuttur.

Ses  kartları 1989-1990 senelerinde bilgisayar alanında önem  kazanmıştır .Çalışma  sistemi A/D çevirici yonga aracılığıyla analog ses sinyali ses kartı girişinden dijitale çevrilir.Ana kart üzerinde bulunan ISA ve PCI veri yerlerine takılır  ve bilgisayarın  ses kaydetmesini sağlar.

ses kartı

Ses kartlarındaki bağlantılar renkler şeklinde kodlanmışlardır. Bu bağlantılar her jak pozisyonu  ile bağlantılı olan, oklar, daireler  ve ses dalgalarına benzer şekillere sahiptirler. Örneğin pembe mikrofon girişi,yeşil kulaklık girişi vs. Eski tip ses kartları ISA yuvalarına takılır. Ses kartları elektronik devre ile jak yuvalarından oluşur. Sistemde hoparlörün yerine Adlib ve Soundblaster kartları ses işlemini yerine getirir.

İlk çıkan ses kartları ISA yuvalarına takılırdı günümüzde ise PCI yuvalarına takılacak şekilde geliştirilmiştir Ses kartlarını oluşturmak için  üç tane önemli teknik vardır; FM (frekans ayarlaması) Wavetable (örnek ses kullanımı) ve fiziksel modelleme teknikleridir.

Ses kartının görevleri dijital verileri anolog hale çevirmek yada anoloğ verileri dijitale çevirmenin yanında;

  • Ses sinyallerini kaydetmek.
  • Ses sinyallerini sentezlemek .
  • Ses sinyallerini karıştırmak.
  • Ses sinyalleri değiştirmek.
  • Ses sinyallerini yürütmektir.

Günümüzde öne çıkan ses kartı üreticileri Philips, Yamaha, Realtek, Audiotrak, Nvidia’dır

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı