Bilgi

SSHD (Solid State Hybrid Drive) Nedir?


SSHD diğer adıyla Solid State Hybrid Drive katı hal diski (SSD) ile sabit disk (HDD) teknolojisinin birleştirilmiş halidir. Yani SSHD diskler, Hem SSD hem de sabitdiskin birleşiminden oluşur. SSHD diskler SSD diskin hızı ve normal sabitdisklerin depolama kapasitesine sahiptir.

Solid State Hybrid Drive; SSD disklerinin pahalı olması SSHD diskin oluşumunu başlatmıştır. 500 GB bir SSHD’nin sadece 8 GB bölümü gerçek anlamda SSD’dir. Bu 8 GB az gibi gelebilir, fakat bu 8 GB alan hızlı BOOT yapma, sık kullanılan programları daha hızı açmakta kullanılır. Diğer bölümlerini ise standart HDD oluşturur. Yapılan testler sonucu SSD çok az bir fark ile daha  hızlı olduğu tespit edilmiştir. fiyat ve performansın mükemmel birleşimi olan SSHD hem istediğiniz hıza yakın, hem de bütçenize zarar vermeyecektir.

SSHD diskler tipik bir sabit disk gibi takılır ve çalışır. Sistem dosyaları SSD bölüme yüklenir böylelikle sistem açılışı oldukça hızlanır. Tabi 8GB gibi bir alan oldukça yetersizdir. Bu sebepten belli bir zaman sonra mekanik diske yazmak kaçınılmaz olur. SSD diskler SSHD disklere nazaran doğal olarak daha hızlıdır.  Fakat mekanik sabitdisklere göre performansları daha iyidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı