Bilgi

Sosyal Medya Paranoyaklığı


Gün geçmiyor ki sosyal medyada “bir mesaj” moda olmasın. Yılın belirli dönemlerinde sosyal medya kullanıcılarının neredeyse çoğu tarafından sürekli olarak belirli metinler Copy/Paste yapılmakta. Tabi bu copy/pastenin etkisi etkisi neredeyse aylarca devam ediyor.

Kimler tarafından ne amaçla yazıldığı belli olmayan bu metinlerde genellikle insanlarda korku hissi uyandırdığından paylaşılma gereği hissediliyor. Halbuki bunlar tamamen uydurmadan ibaret. En basiti facebook kullanım sözleşmesi :)) Zaten facebooka üye olduğunuzda bir sözleşmeyi onaylayarak üye olursunuz. Ayrıca facebook şartlarından bir değişiklik yaparsa size ayrıca bildiriyor. Ayrıca sosyal medyada paylaştığınız bir şey zaten halka açık dileyen adam bilgisayarına indirip kullanabilir :)) Ticari amaçla kullanımı için zaten kanunlar var. Ayrıca facebook zaten ticari bir portal. Yani öyle böyle zaten sizden para kazanıyor.

İkincisi ise son zamanlarda illegal bir biçimde kopya profil hesapları oluşturularak yasadışı içerikler paylaşıldığı ve bunun üzerine şikayet sonucunda devlet memurlarının mağdur edildiği şeklinde bir yazı ortaya çıktı. Oldukça komik bir durum. Yani biri sizin adınıza kopya bir hesap oluşturuyor ve yasadışı içerik paylaşıyor. Devamında Emniyette ifade veriyorsunuz. Yok böyle bir şey. Şu anda dilediğiniz kişinin adına sahte hesap açıp dilediğinizi yapabilirsiniz ancak bu söz konusu kişinin suçlu olaayacağını herkes bilir :)) Emniyet daha iyi bilir.

Neyse.

Kısaca böyle şeyler yalan/dolan.

Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır! Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook’a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook’un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği). Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz…

Sosyal medya üzerinden pkk’ya destek olduğu anlaşılan kamu çalışanlarıyla ilgili olarak gereken adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu sebeple terör örgütü destekçisi hackerler tarafından özellikle kamu çalışanlarının hesapları kopyalanmakta kopya profillerle pkk’ya destek amaçlı paylaşımlar yapılmaktadır. Aynı şahıslar daha sonra sizi emniyet birimlerine şikayet ederek görevinizden uzaklaştırılmaniza sebep olabilirler. Bu sebeple şahsıma ait sürekli kullandığım tek facebook hesabım budur.  Ayrıca bu saatten sonra tarafımdan teyit edilmemiş hiçbir isteği, mesajı ya da etiketlemeyi kabul etmeyip Hemen şikayet edip engelleyiniz. Bu metni kopyalayıp duvarınıza yapıştırın ki arkadaşlarınızı da haberdar edin. UYARI: PAYLAŞMAYIN ! KOPYALAYIP YAPIŞTIRIN

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı