Bilgi

SSD (Solid State Drive) ve HDD (Harddisk) Farkı


Teknolojinin hızla gelişmesiyle yeni sabit diskler HDD (Hard Disc Driver) dışında, SSD (Solid State Driver) ve HHD (Hybrid Hard Driver) adında depolama birimleri kullanılmaya başlandı.

SSD Diskler; Verileri depolamak için dönen diskler yerine flash bellek teknolojisini kullanmaktadırlar. Yani verileri SDRAM, DRAM veya Flash hafızalarında tutarlar.  Disk, motor ve okuma yazma kafası bulunmayan elektronık karttan ibaret veri depolama aracıdır.  Sabit disk sürücülerine kıyasla fiyatları oldukça yüksektir ancak SSD sürücülerinin en son nesli, sabit disk sürücülerine kıyasla oldukça yüksek bir performans sunmaktadır.

ssd vs hdd

SSD Diskler HDD (Harddisk) dediğimiz sabit disklere göre daha az ısınırlar ve soğutma sistemini rahatlatır. Olabildiğince sessiz çalışırlar. Çok iyi bir performans sağlar. Bu nedenle işletim sistemi daha hızlı açılır / kapanır. Düşük güç tüketimi ile uzun ömürlü pil sağlar. İç yapısında mekanik (hareketli) parça olmadığından darbelere karşı dayanıklıdır. Daha küçük boyutta olup, daha hafif olarak üretilirler. Ortalama bir sabit diske göre 2-6 kat daha hızlı okuma ve yazma sağlar. Daha hızlı bir rastgele erişim süresi sağlar. Ayrıca veri kaybı ihtimali daha düşüktür. Aşırı düşük erişim süresi süresi ile performans sağlar.

Avantajlarına rağmen harddisklere göre istenen taleplere ulaşılamamıştır. Not: Harddiskler veri kurtarma yeteneği en iyi sabit disk modelleridir

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı