Bilgi

Subliminal Mesaj Nedir? Nasıl Anlaşılır?


Subliminal Mesaj yada diğer adıyla Bilinçaltı Mesaj herhangi bir görüntülü sistemin (resim, fotoğraf, video v.s) içine gömülü olan bir işaret ya da mesaja verilen isimdir. Genel olarak normal insan algısı limitlerinin altında  olacak şekilde tasarlanan bu objeler izlendiği anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır.

Subliminal mesajlar insanın “bilinçli dikkati” tarafından fark edilmeyecek kadar dikkatli bir şekilde hazırlanmış olup bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri düşünülmektedir.

Subliminal teknikler daha çok reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Dizilerde yada filmlerde karakterlerin giydikleri kıyafetler, içtiği içecek markaları, ayakkabılar, semboller, işaretler subliminal mesaj örnekleri olarak sayılabilir.

Bu subliminal tekniklerin amaçları, kullanım sıklığı, etkisi  ve rekabet gibi konularında ahlaki değerlere uygunluğu tartışma konuları arasındadır.

Genellikle marka ve ürünlerin herhangi bir şekilde pazarlamasından toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye yönelik birçok konuda günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu türden mesajlar sadece reklam amaçlı değilde propaganda amaçlı olarak bir kişiyi, kurumu veya ürünü kötü göstermek amacıyla bu teknik kullanılmaktadır. Bunun için genelleikle kötü olan bir nesne veya olayın aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en sık kullanılma şeklidir.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucunda en bilinçli ve defansif kişiler bile bu mesajları ilk seferde %100 olarak anlamamaktadırlar. Bu da toplumları algı yöntemleri ile yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır.

TBMM’de 2011 yılında kabul edilen 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 9.maddesinin 2.fıkrası gereği “Ticarî iletişimde bilinçaltı teknikleri kullanılamaz.” 

subliminal mesaj-1 subliminal mesaj-2 subliminal mesaj-3 subliminal mesaj-4 subliminal mesaj-5 subliminal mesaj-6 subliminal mesaj-7 subliminal mesaj-8 subliminal mesaj-9

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı