Bilgi

Taksiler Neden Sarı Renklidir?


Sarı en parlak renklerden bir tanesidir. Dikkat çekmek için çığlık atar; bu yüzden uyarı ışıklarında sarı renk tercih edilir. Ayrıca dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır. Sonbaharın da baskın renkleri sarı ve sarı-turuncu, duygularımızı yakalayan, güçlü bir çekiciliğe sahiptir. Neşeyi anlatır. Sarı zeka ,incelik ve pratiklikle de ilgilidir.

John Hertz adında bir adam Şikago‘da küçük bir araba alım satım işi ile ilgileniyordu. Bu arabalar eski ve baya bir kullanılmış arabalardı. Bunun üzerine arabaları taksi haline getirmeye karar verdi. Bir yerlerde Şikago Üniversitesinin sarı rengi üzerinde araştırmasını ve sarı rengin kolay göze çarpan bir renk olduğunu duymuştur. Bütün arabaları sarıya boyatmış ve de şirketine Sarı Taksi adını vermiştir. Hertz bu şirketi sattıktan sonra başka bir şirket kurmuştur ve de o şirketin logosunda da sarı rengini hakim etmiştir. Böylece sarı taşımacılık dünyasının ayrılmaz rengidir.

Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar. O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde, bildiğimiz sarıyı kullanmaz. (Portakal ve bronz ya da bakır kimi zaman yer alabilir.) Paranın geçici değil, kalıcı olmasını isterler. “Parayı yatırın ve unutun lütfen” demenin bir yoludur bu. Ülkemizde (belkide tüm dünyada) sarı rengi kullanan tek banka Vakıfbank‘tır.

Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin sembolüdür. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür.

Sembolizmde sarı; geçiciliği, ölümü hatırlatır. Sarı odalarda çocukların daha çok ağladığı, büyüklerin daha sinirli oldukları tespit edilmiş. İlginçtir bir çok hayvan öfkesini göstermek için kırmızıdan çok sarıyı kullanır. Sinirlendiklerinde renkleri sarıya dönüşür. En az pigmentle oluşturulan renk olduğu için tabiatta en çok rastlanan renklerden biridir.

Okul otobüsü sarısı, 1939’da Kuzey Amerika’daki okul otobüsleri için özel olarak formüle edilmiş bir renktir. Renk resmi olarak Kanada’da ve Amerika Birleşik Devletleri‘nde Ulusal Okul Otobüsü Parlak Sarısı olarak biliniyor ve ilk bulunduğunda Ulusal Okul Otobüs Kromu olarak adlandırılıyordu. Bu renk için kullanılan pigment uzun süre kurşun içeren krom sarısı idi. Sarı renk dikkat çektiğinden ve periferik görüşte diğer renklerden daha hızlı fark edildiğinden dolayı seçilmiştir. Bilim adamları bunu şöyle açıklıyor: “Sarı rengi saptamak için yanal periferal görme, kırmızıya göre 1.24 kat daha fazladır.”

Ben senin hayatından gittim oğlum
Hadi yerime koy birini, koyabilirsen
Ben senin hayatından gittim oğlum
Hadi dur o sarı odalarda, durabilirsen

Sezen Aksu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı