Bilgi

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?” Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bir çok kişi “Tam Altın” ile “Cumhuriyet Altını (Ata Altını)” birbiri ile karıştırmakta ve fiyatının birbirine yakın olması nedeniyle aynı olarak görülmektedir. Ancak düşünüldüğü gibi durum tam olarak böyle değildir. Tam altın ile Cumhuriyet altını birbirinden farklı iki altın türüdür. Şimdi sırası ile bu iki altın türünü anlatarak aralarında ki farktan kısaca bahsedelim.

Cumhuriyet Altını (Ata Altın): Cumhuriyet altını veya bir diğer bilinen adıyla ata altın; 22 ayar ve 7.216 gram çapı 22 mm’dir. T.C. Darphanesi tarafından basılan cumhuriyet altınının bir yüzünde “Hakimiyet Milletindir” yazısı, Atatürk resmi ve en altında da “Ankara” yazısı yer almaktadır. Diğer yüzün de ise; “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 1923 ve en altında ise basım tarihi yer almaktadır.

Tam Altın : Tam altın ise 22 ayar ve 7.016 gram, çapı 30 mm’ dır. T.C. Darphanesi tarafından basılan Tam altının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı, basım tarihi bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ile çevresinde kenar çerçevesi olarak nakış ve yıldız işaretleri ve yer almaktadır.

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Farklar

Tam altının çapı cumhuriyet altınının çapından daha büyüktür fakat Cumhuriyet altınının kalınlığı ve ağırlığı tam altından daha fazladır. Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi iki ürün arasında tasarım farklılıkları bulunmaktadır. Yatırım aracı olarak düşünüldüğünde her iki altın türüne de yatırım yapılabilir. 

1- Her iki altın türü de 22 ayar altından üretilmektedir.

2- Cumhuriyet altını 7.216 gram iken, Tam altın ise 7.016 gramdır.

3- Yuvarlak para gibi basımı yapılan her iki altın türünün desenleri birbirinden farklıdır.

Yatırım aracı olarak alacağınız altın 22 ayardır. Bilezik, çeyrek, yarım vs. hepsinde 22 ayar olarak üretilir. Bu durumda yatırımlık olarak yapacağınız birikimleri maliyeti en düşük olan yani işçiliği en az olan altınlardan yana kullanmalısınız. Bunun sebebi işçilik maliyeti ne kadar az olursa alış ve satış arasında ki fark o kadar az olacaktır. Tam altın ve Cumhuriyet altınının her ikisi de işçilik olarak az maliyetli olduğundan dolayı sizlere tavsiye etmekteyiz. Tabi en fazla önerdiğimiz altın türü gram altındır.

Cumhuriyet Altını, devlet güvencesi altında 234 sayılı KHK’nin 2/b maddesi uyarınca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmakta olup, değişik boyut ve ağırlıkları olan 22 ayar altın paradır. Cumhuriyet altınlarının basılması ve özellikleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1738 sayılı Kararı’na dayanmaktadır. Cumhuriyet altın sikkeleri (Cumhuriyet Altını) ve Cumhuriyet ziynet altınları (Ata Altını) olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Cumhuriyet altın sikkelerine halk arasında “Ata Altını” da denilmektedir. Gerek Cumhuriyet altın sikkelerinin ve gerekse Cumhuriyet ziynet altınlarının ağırlığa göre beş türü bulunmaktadır.

Cumhuriyet altınları, sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta, beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir.

Üstte: Cumhuriyet Ziynet Altınları (Ata Altını- Tam Altın): Beşlik, İki Buçukluk, Birlik, Yarımlık, Çeyreklik

Altta: Cumhuriyet Altın Sikkeleri (Cumhuriyet Altını): Beşlik, İki Buçukluk, Birlik, Yarımlık, Çeyreklik

Cumhuriyet Altınlarının tümü 22 ayardır. Birlik Sikke Altın 7,216 gram, birlik Ziynet Altını 7,016 gramdır. Sikke ve Ziynet altınların ağırlıkları buna göre belirlenir.

Cumhuriyet Altınlarının Özellikleri Şöyledir:

Kaynak: (Tıkla)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı