Bilgi

#Tefal FV9765 Ultimate 3000 Watt Buharlı Ütü İncelemesi!!!


Son zamanların en çok dikkat çeken ve en çok tavsiye edilen “Tefal FV9765 Ultimate Kireç Avcısı 3000 Watt Buharlı Ütü” yaklaşık 550-650 TL gibi bir fiyat etiketi ile mağazalarda bulabilirsiniz. Tabi bu ürünü Tefal’in kendi mağazasından (tıkla) sipariş vermeye kalktığınızda 819 TL gibi bir fiyata sahip olduğunu görüyoruz. Yine de tavsiye olarak daha uygun fiyata “N11” veya “Hepsi Burada” gibi e-ticaret mağazalarından satın almanızın daha avantajlı olacağını söyleyebilirim.

Bu ütü fiyat performans ilişkisi bakımından en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Yani 550-650 TL gibi bir fiyata buharlı ütü almak istiyorsanız kesinlikle kaçırılmayacak bir fırsat olacağını söyleyebilirim. Ha burada şunu da belirteyim. Bu bir reklam yazısı vs. değil. Ben bu yazı için Tefal’den veya herhangi bir yerden ücrette almıyorum. Tamamen 500-600 TL aralığında Tefal ütü almak isteyenler için araştırmalarım sonucunda tavsiye niteliğinde bir yazı olduğunu söyleyelim. Neyse, konumuza dönelim.

Tefal FV9765 model ütünün diğer ütüler arasında neden çok tercih edildiği sorusuna geçelim. Öncelikle Tefal ütü konusunda kendini kanıtlamış bir marka. Biri Tefal dediğinde eminim aklınıza ilk gelen şey ütü olacaktır. Bir diğer özellik ise motor gücü. Bu terim yani motor gücü olarak ifade ettiğimiz şey “Watt” değeridir. Bu değer kullanacağınız ütünün gücünü gösteren en önemli değerlerden bir tanesidir. Kıyafetlerinizin daha kolay açılmasını ve zamandan tasarruf etmek istiyorsanız ve kararınız buharlı bir ütüden yanaysa 3000 Watt gücündeki bu ütü kırışık açmak için yeterlidir.

“Buhar gücü” ütünün kalitesini belirleyen ikinci önemli değerdir. Buhar gücünü kısaca tanımlayacak olursak “bir püskürtmede uygulanan güce” deniyor. Eğer satın almayı düşündüğünüz ütünün buhar gücü düşük ise sizi hem -biraz- yoracak, hem de ütüleme işleminde -biraz- uğraştıracaktır. Bazı giysilerin kırışıklığı kolaylıkla geçmez ve açılması uzun sürer, bunu hatırlatalım. Ütü tanıtımlarında daha çok sürekli buhar gücü ve şok buhar gücü şeklinde iki kavram yer almaktadır. Buradaki sürekli buhar gücü ütünün çalışmaya başladığı anda uyguladığı ve süreklilik arz eden buhar gücü iken, şok buhar gücü komutunuzla veya otomatik olarak gerçekleşecek olan ani buhar gücüdür. Buhar gücü yüksek olan ütüler giysilerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde ütülemenizi sağlayarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar. İdeal olarak sürekli buhar gücü en az 35 g/dk, şok buhar gücünün de en az 90 g/dk olması tavsiye edilmektedir. Tefal FV9765 model ütünün ise sürekli buhar gücü en az 55 g/dk, şok buhar gücü 210 g/dk ile standartların üzerinde yer alıyor.

Ütü alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, ütünün taban yapısında yer alan malzeme türüdür. Bir ütünün tabanı elbiselerin üzerinde kolay hareket etmeli, ısıyı iyi iletmeli ve parlama yapmama gibi özelliklere sahip olmalıdır. Tefal FV9765 Durilium AirGlide teknolojisi hızlı ve eforsuz ütüleme için kolay kayma ve yüksek verimli ütüleme için optimum buhar dağılımı sağlar. Tefal tarafından icat edilen Autoclean katalitik kaplama tabanda pas oluşumunu önler ve kusursuz durumunu korumasını sağlamaktadır. Ayrıca tabanına özel damlatmaz özelliği ütülerken kumaşınıza su damlamasına ve leke olmasına engel olur. Kısa bir bilgi olarak damlatma sorunu yaşamak istemiyorsanız, ütü tamamen ısınmadan ütülemeye başlamayın ve su eklemesi yaparken buhar düğmesini kapalı konuma getirin, bu durumda kesinlikle su damlatma veya akıtma yapmayacaktır. İpek ve hassas kumaşlarda ısı ayarını düşürün, böylece kaymama sorunu da yaşamazsınız.

Açık kalan ütüler özellikle yangın gibi veya farklı durumlarda sık sık ev kazalarına davetiye çıkaran bir elektrikli ürün. Tabii söz konusu kusur genellikle cihazda değil; unutkanlık veya dalgınlık sonucunda ütünün açık kalmasından kaynaklanıyor. Unutkanlar için en dikkat edilmesi gereken özellik ise ütünün kendine kendine kapanabilmesi özelliği. Bu ütü modelimizde yanlışlıkla gözetimsiz bırakıldığında ütü otomatik olarak kapanır. Dikey konumda bırakıldıysa 8 dakika sonra kapanır. Tabanı yere temas halinde ya da yan durumda bırakılmışsa yalnızca 30 saniyede kapanacaktır.

Bunun dışında Tefal FV9765 ütünun arkasında yer alan özel çıkarılabilir kireç toplayıcı, ütünün kireç tutarak tıkanmasının önüne geçer ve böylece yüksek verimle ütü yaparsınız. Kireç toplayıcısı en küçük kireç parçacıklarını bile toplaması için tasarlanmıştır. Toplayıcı kolayca temizleyerek ütünüzden kireçleri uzaklaştırabilirsiniz. Ancak yine de burada -deneyimlere göre- bir tavsiyede bulunayım. Bol kireçli suyun bulunduğu illerde su kullanırken musluk suyu değil de, içme suyu kullanırsanız haznede (kireç toplayıcı kısmında) daha az kireç partikülleri ile karşı karşıya kalırsınız.

Kısaca Tefal Ultimate Anti-Calc FV9765 buharlı ütüsünün özellikleri böyle. Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı