Bilgi

Teknoloji Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler


Teknoloji, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan ve sürekli gelişen bir olgudur. Teknoloji sayesinde birçok işimizi kolaylaştırır, eğlenir, öğrenir ve iletişim kurarız. Ancak teknoloji hakkında bildiğimiz her şey bu kadar mı? Teknolojinin ilginç, şaşırtıcı ve merak uyandıran yönleri de var. Bu makalede teknoloji ile ilgili ilginç bilgileri sizlerle paylaşacağız.

1. İlk bilgisayar faresi ahşaptan yapılmıştı.

Bilgisayarların vazgeçilmez parçalarından biri olan fare, ilk olarak 1963 yılında Douglas Engelbart tarafından icat edildi. Engelbart, ahşaptan yaptığı fareyi bir metal tekerlek ve iki düğme ile donattı. Bu fare, 1968 yılında Stanford Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen bir konferansta ilk kez tanıtıldı.

2. Alexa konuşmalarınızı her zaman kayıt altına alır.

Akıllı hoparlörlerin popüler olduğu günümüzde, Alexa gibi sesli asistanlarla konuşmak artık çok normal. Ancak Alexa’nın sizi dinlediğini ve konuşmalarınızı bulutunda sakladığını biliyor muydunuz? Alexa, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için diyalog geçmişinizi kaydeder ve analiz eder. Ancak bu kayıtları isterseniz toplu olarak ya da tek tek silebilirsiniz.

3. DDR5 RAM’in maksimum hızı 6400 MHz olacak.

DDR5 RAM, DDR4 RAM’in yerini alacak yeni nesil bellek teknolojisidir. DDR5 RAM, DDR4 RAM’e göre daha yüksek hız, daha düşük güç tüketimi ve daha fazla kapasite sunar. DDR5 RAM’in maksimum hızı 6400 MHz olacak. Bu da veri transfer oranını artıracak ve sistem performansını iyileştirecek.

4. HAL denince akla gelen ilk şey 2001: A Space Odyssey filmindeki bilgisayarın adı değil.

HAL denince akla gelen ilk şey Stanley Kubrick’in meşhur filmi 2001: A Space Odyssey’deki bilgisayarın adı oluyor. Hatta IBM’a atfen, alfabedeki bir önceki harflerin sıralanmasıyla oluşturulmuş bir isim olduğunu da belki fark etmişsinizdir. Ancak HAL aslında bir kısaltmadır ve Hardware Abstraction Layer anlamına gelir. HAL, sürücülerle işletim sistemi çekirdeği arasında bulunan bir arayüzdür ve donanımın soyutlanmasını sağlar.

5. Radyonun 50 milyonluk dinleyici kitlesine ulaşması 38 yıl sürdü. Ipod ise sadece 3 yılda aynı dönüm noktasını yakaladı.

Radyo, ilk olarak 1895 yılında Guglielmo Marconi tarafından icat edildi. Radyonun yaygınlaşması ve popülerleşmesi ise uzun yıllar aldı. Radyonun 50 milyonluk dinleyici kitlesine ulaşması 38 yıl sürdü. Ipod ise radyoya göre çok daha hızlı bir şekilde popüler oldu. Ipod, 2001 yılında Apple tarafından piyasaya sürüldü. Ipod, dijital müzik çalarların öncüsü oldu ve kullanıcılarına binlerce şarkıyı taşınabilir bir cihazda saklama imkanı verdi. Ipod, sadece 3 yılda 50 milyonluk satış rakamına ulaştı.

6. İlk çalar saat günde sadece bir kere çalıyordu.

Çalar saat, sabahları uyanmamızı sağlayan ve günümüzde akıllı telefonlarımızda da bulunan bir cihazdır. Ancak ilk çalar saat çok da kullanışlı değildi. İlk çalar saat, 1787 yılında Levi Hutchins tarafından icat edildi. Bu saat günde bir kere saat 04.00’de çalıyordu. Bu saati istediğiniz saate ayarlamak mümkün değildi.

7. Teknoloji hakkında en ilginç bilgilerden biri de bu! İlk Firefox’un logosu tilki değil kırmızı panda.

Firefox, en popüler internet tarayıcılarından biridir. Firefox’un logosu ise bir tilki olduğu düşünülen bir hayvanın dünyayı saran bir ateş topunun üzerinde durduğu bir resimdir. Ancak logodaki hayvan aslında tilki değil kırmızı panda! Kırmızı panda, tilkiye benzeyen ama aynı familyadan olmayan bir hayvandır. Firefox’un adı da kırmızı panda anlamına gelen “fire fox” kelimesinden gelir.

Makalem burada sona eriyor. Umarım ilginizi çekmiştir.😊

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı