Bilgi

Telefonum Kayboldu WhatsApp Nasıl Kapatırım?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda telefonu çalınan veya kaybolan kişiler için “WhatsApp Nasıl Kapatırım?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Konumuza geçmeden önce birkaç uyarıda bulunayım. Her ne olursa olsun telefonunuzda muhakkak giriş için bir güvenlik kodu veya kilit açma deseni vs. girin. Telefonlar çalındığında veya kaybolduğunca ciddi anlamda baş ağrıtabiliyor. Çünkü giriş için herhangi bir kilit sistemi yoksa telefonu alan kişi sim kartını iptal etseniz bile bir wifi (kablosuz ağ) ile WhatsApp, G-Mail, Facebook, Twitter, Instragram gibi telefonunuzda bulunabilecek tüm uygulamaları kullanmaya devam eder.

Şimdi lafı çok uzatmadan “Telefonum Kayboldu WhatsApp Nasıl Kapatırım?” Sorusuna cevap verelim. İlk olarak en kısa zamanda cep telefonu operatörünüzü (Turkcell, Turk Telekom, Vodafone) arayıp SIM kartınızı IPTAL edin. Bu durumda, telefondaki hesabı onaylamak için SMS veya çağrı alınması mümkün olmadığından hesabınız eski telefonunuzda kullanılamaz.

Ardından aynı numara ile yeni bir SIM kartını satın alın ve farklı bir Android telefonda WhatsApp’ı yeniden kurup aktif hale getirin. Çalınan/kaybolan telefonunuzdaki hesabınızı devre dışı bırakmanın en kolay yolu budur. WhatsApp, aynı anda sadece tek bir telefon numarası ve tek bir cihazla kullanılabilir. Bu nedenle karşıdaki kişi WhatsApp uygulamasını kullanamayacaktır.

Son olarak çalınan/kaybolan telefonlarınız için support@whatsapp.com mail adresine “Lütfen hesabımı devre dışı bırakın” cümlesini yazın ve telefon numaranızı tam olarak yazıp gönderin. Örneğin: +90506459…… gibi.

Önemli Not:

SIM kartınız kilitlenmiş ve telefon servisiniz devre dışı bırakılmış olsa bile, hesabınızın devre dışı bırakılması için yukarıda belirttiğim e-mail adresine hesabın kapatılmasına dair talep iletilmezse WhatsApp hesabınız Wi-Fi üzerinden kullanılabilir.

Telefonunuzun yerini tespit etmeniz için çeşitli yöntemler bulunuyor. Ancak bunun için telefonda konum bilgisi alabileceğiniz çeşitli uygulamaların aktif halde olması gerekiyor. Ayrıca savcılığa şikayet yoluyla ve SIM kartının takılı ve telefonun çalışır halde bulunması durumunda telefonunun konumu tespit edilebiliyor.

WhatsApp farklı bir cihazdan uzaktan devre dışı edilebilmesi mümkün değildir.

Telefonunuz kaybolmadan önce Google Drive, iCloud veya OneDrive‘ı kullanarak bir yedek oluşturduysanız, sohbet geçmişinizi geri yükleyebilme şansınız olabilir.

Hesap Devre Dışı Bırakılınca Tam Olarak Ne Olur?

1- Hesap tamamen silinmez.

2- Kişileriniz profilinizi yine de görebilir.

3- Kişileriniz sizi 30 gün süreyle beklemede kalacak olan ileti gönderebilir.

4- Hesabınız silinmeden önce yeniden etkinleştirilirse, yeni telefonunuzda bekleyen mesajlar alır ve yine grup sohbetinizde kalırsınız.

5- Hesabınızı 30 gün içinde etkinleştirmezseniz, hesabınız tamamen silinecektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı