Bilgi

Telefonumun çalıntı olup olmadığını nasıl anlarım?


IMEI kodu nedir?

Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği  kısaltılmış hali olan IMEI kodunu telefonunuzun kutusunda ve garanti belgelerinizde görebilirsiniz. IMEI kodu tabi ki telefonun kendisinde de kayıtlıdır.Bu kod  her telefona verilir ve Telefonun ömrü boyunca hep aynı kalır.Bir nevi cihazın kimliği olarak ifade edebiliriz. Cihazda sabit olarak yer alan IMEI’nin SIM kartınızla herhangi bir ilgisi yoktur. Telefonunuz çalınsa, SIM kartı değiştirilse ve ayarları sıfırlansa dahi IMEI kodunuz aynı kalır. Hırsızlar, bazen çaldıkları telefonların IMEI kodunu masum bir kullanıcınınki ile değiştirirler. Dolayısıyla IMEI kodunuzu internette hiçbir zaman paylaşmayınız.

Çalıntı kayıp cep telefonu nasıl anlaşılır?

Özellikle yurtdışından yasal olmayan yollarla ülkemize giren cep telefonlarını fiyatı uygun olmasından dolayı alıp mağdur olan pek çok kişi vardır.Böyle bir mağduriyet yaşamamak için telefonun kaçak olup olmadığını sorgulamamız gerekiyor.Sorgulama sonucuna göre telefonu almalısınız.Son yıllarda bu konuda tüketici şikayetlerinin artması üzerine devletimin bir sorgulama sayfası oluşturmuştur.Sayfaya giren kullanıcılar alacakları telefonun yasal olup olmadığını kolayca öğrenebilmektedirler.

Sorulama hizmeti e-Devlet üzerinden sunulmaktadır.sorgulama yapmak isteyen tüketiciler e-devlet sistemine giriş yapmalılar.Daha sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu menüsü altında yer alan IMEI sorgulama  sayfası ile bu işlemi gerçekleştirebilirler.Sorgulamak istediğiniz IMEI numarasını yazıp tıklamanız yeterli olacaktır.Ücretsiz olarak sunulan bu hizmet ile alacağınız telefonun durumunu öğrenebilir mağduriyet yaşamamış olursunuz..Bu hizmet ile mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip-edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup-olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz.

Telefonumun çalıntı olup olmadığını nasıl anlarım? TIKLA 

imei-sorgulama

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı