Bilgi

Telefonun Tarihçesi


Dünyada cep telefonu ile ilk görüşme 13 Ekim 1983’te gerçekleştirildi. Görüşmeyi Alexander Graham Bell’in Almanya’daki torunu ile Chicago’da bulunan Ameritech Mobile Communications Başkanı yaptı. İlk görüşme, Motorola’nın 900 gram ağırlığa sahip olan, 33 santimetre boyundaki DynaTAC 8000X isimli modeli ile gerçekleştirildi. Bu modelin görüşme süresi 30 dakika ile sınırlıydı.

Cep telefonu, ilk dönemlerde teknoloji meraklılarının ve bu hizmet karşılığında ellerine geçen yüksek faturaları ödeyebilme gücü olan kesimlerin ilgisini çekti ve yaygınlaşması yavaş oldu. Ancak sonrasında yaşanan gelişmeler, tahminlerin ötesinde gerçekleşti. İletişimin halkın tüm kesimlerine yayılması da bu gelişme dönemine rastladı.

Bugün, GSM mobil iletişim sektörü, dünyada yılda ortalama yüzde 10’luk bir hız ile büyüyor. 2017’de dünyanın mobil şebekeler tarafından kapsanma alanının yüzde 90’ı geçeceği tahmin ediliyor.

Motorola SCR 536 Handie Talkie
handie-talkie-motorola

Motorola 1930’larda Amerikan askeri güçleri için bir “el telsiz sistemi” geliştirdi. “Handie Talkie” ismi verilen telefon Amerikalılar tarafından 1940’dan itibaren ikinci dünya savaşında kullanıldı.

Handie Talkie

motorola-scr-536

Zamanın reklamları da dünya ortamına ayak uydurmuştu ve savaş değişik yönlerle ele alınıyordu. Üstelik Motorola sadece bir marka ismiydi, şirketin asıl ismi “Galvin Corporation” sonradan Motorola’ya değiştirildi.

handie-talkie

Elbette Handie Talkie bizim bildiğimiz cep telefonuna benzemiyordu. Ama ses iletişimi için kullanılan taşınabilir bir tesiz telefondu. Telefonun ağırlığı 18 kg’dı ve bataryası 8 dakika konuşma süresi sağlıyor.

Araç Telefonu

motorola-car-phone

1946 yılında Motorola araç içinde telefon görüşmesi yapılabileceğini gösterdi.

DynaTAC Tasarımı

dynatac-series

1972 yılında Motorola tüm gücüyle mobil iletişimle uğraşıyordu. Sağdaki resim o zamanlarda tasarlanmış 3 prototip gösteriyor: teleskop mikrofonlu DynaTAC “Muz”, kızak sistemli DynaTAC Retractable ve hoparlörü ve mikrofonu klavyenin ve ekranın üstüne katlanan DynaTAC Doubleflip.

DynaTAC

motorola-dynatac

1984 senesinde Motorola ilk sivil mobil sisteminin satışına başladı: DynaTAC. Ağırlığı: 800 gram Ebatları: 330 x 44 x 89 mm Fiyatı: 3.995.- ABD Doları

DynaTAC

motorola-dynatac-1984

Cihazlar gittikçe küçüldü ve hafifleşti. 1990’ların başında yavaş yavaş dijital mobil iletişim çağı başladı.

Motorola International 3200

motorola-international-3200

Efsane “Kemik” 1994 senesinde piyasaya çıktı. 500 gram ağırlığında olan telefon anten hariç 33 santim boyundaydı.

2017 ve Günümüz!

iphone

Ve İşte Günümüz çok yüksek megapiksel kameralar dvd kalitesinde video çekimleri,günleri bulan şarj süreleri, gps, gprs, wi-fi, 4g müzik gibi mükemmel özellikler…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı