Bilgi

Telsiz Kullanım Ücreti Nedir?


Ne zaman faturasız hattıma TL yüklemeye kalksam “Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca adınıza devlete ödenen telsiz kullanım ücretinin aylık taksidi için 19.12.2017’de hattınızdan 7.68 TL tahsil edilmiştir.” diye mesaj geliyor. Tabi yüklediğim 20 TL 🙂 Telsiz kullanım ücreti için 7.68 ve -8 TL’de bakiye olunca bana bir şey kalmıyor.

Aslında bunun sadece Turkcell için olduğunu düşünmüştüm ilk başta. Fakat tüm GSM operatörleri devlete ödenen bu hizmet bedelini faturalı/faturasız abonelerinden tahsil ettiğini öğrenmiş olduk.

Telsiz Kullanım Ücreti “Telekomünikasyon Hizmeti” için devlete ödenmesi gereken bir tutar. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) kararı gereğince 2017 yılı için 19,68 TL olarak belirlenmiştir. Turkcell, Vodafone, Turk Telekom (Avea) bu ücreti aboneleri adına devlete sene başında toplu öder, ancak abonelerine ödeme kolaylığı sağlamak için bu tutarı aylık olarak tahsil edebilir. Ayrıca faturasız hatlar için 12 ay boyunca eşit taksitle hattınızdan tahsil edilir​​​.

Eğer Telsiz Kullanım Ücreti için hattınızda yeterli TL yoksa ilk yüklemenizde bu ücret hattınızdan anında düşülür. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı