Bilgi

The Expanse İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler


The Expanse izlediğim yabancı diziler içerisinde BSG’den (Battlestar Galactica) sonra en beğendiğim bilim-kurgu dizilerden biri olduğunu söyleyebilirim. Dizinin ilk bölümlerinde ki kopukluk izleyici fazlasıyla yoruyor ancak bölümler ilerledikçe daha bir heyecanlı hal aldığını söyleyebilirim. Ancak yinede derecelendirme söz konusu olduğunda BSG’nin bir adım gerisinde olduğunu hatırlatmam da fayda var.

Dizi günümüzden yaklaşık 200 yıl sonrasını konu ediniyor. Kabaca dizimiz Dünya, Mars, Ceres, Kuşak (Kemer), Tyco İstasyonu, Ganymede, Anderson İstasyonu gibi Güneş Sisteminde yer alan gezegen, asteorid ve yapay istasyonlarda geçiyor.

Dizi olabildiğince gerçekçi bir temayı konu alıyor. Özellikle kullanılan silahların ışın değilde günümüzdeki silahlardan olması ve tahmini 200 yıl sonrasını olabilecekleri düşündüğümüzde gerçeklik dahada artıyor. 

Filmde can sıkıcı görseller daha çok kullanılan mobil aygıtlar. Nerdeyse herkes bu aygıtlarla işlem yapıyor. Gerçi günümüzde pek farklı değiliz ancak biraz daha az kullanılsaydı bence yeterliydi.

Dünya, Mars ve Kuşak adı veriler asteorid kırsalında geçen olaylar günümüz dünyasının pek farklı olmadığını gösteriyor.

Bu arada bilerek spoiler vermedim. Aşağıdaki ve yukarıdaki şeyleri sadece bilgilendirme amaçlı olarak düşünebilirsiniz.

The Expanse Konusu

Dizinin konusu günümüzden yaklaşık 200 yıl sonrasında geçiyor. İnsanlık güneş sistemini Mars’ı, Ay’ı, Asteroit Kuşağı’nı ve de ötesini kolonileştirmiştir. Fakat yıldızlar hâlâ erişilmezdir.

Jim Holden Satürn’ün halkaları ile Kuşak’taki maden istasyonları arasında mekik dokuyan bir buz şilebinin idari subayıdır. O ve mürettebatı Scopuli adındaki terk edilmiş bir gemiye rastladıklarında korkunç bir sırla karşılaşırlar. Bu birileri için uğruna cinayet işlenecek bir sırdır hem de Jim ile mürettebatının hayal bile edemeyecekleri bir ölçekte. Jim gemiyi oraya kimin ve niye bıraktığını bulamazsa güneş sisteminde savaş çıkacaktır.

Astroid’de doğmuş olan genç kadın büyük bir komplonun parçası olur ve ortadan kaybolur. Dedektif Miller ise bu kızı aramaktadır milyarlarca kişilik bir sistemdeki tek bir kızı. Fakat kızın ailesinde para boldur ve parayı veren düdüğü çalmaktadır. İpuçları onu Scopuli’ye ve isyancı sempatizanı Holden’a çıkardığında Miller bu kızın tüm olup bitenlerin anahtarı olabileceğini anlar. Holden ile Miller’ın Dünya hükümeti, Dış Gezegen devrimcileri ve gizli şirketler arasındaki ince bir çizgide yürümeleri gerekmektedir ve şans onlardan yana değildir. Fakat Kuşak’ta farklı kurallar geçerlidir ve küçük bir gemi bile evrenin kaderini değiştirebilir.

The Expanse Hakkında

  • Dizi adı: The Expanse
  • Türü: Blim kurgu, gizem
  • Tarih: 14 Aralık 2015
  • Yapımcılar: Mark Fergus, Hawk Ostby

The Expanse Yerleşim Yerleri

Dünya: Güneş sisteminde ki en büyük askeri üsse sahip dünyada 31 milyar insan yaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM) karargahı Dünyada bulunuyor. Ayrıca dünya ile mars arasında buluşma noktası olarak geçen Luna yani Ay bulunuyor. Ay kolonize olmuş be dünyanın bir uzantısı olarak düşünülebilir. Suçluların çoğu burada yaşıyor.

Mars:  Mars’ın nüfusu yaklaşık üç milyar kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu gezehenimizi Martian Congressional Republic (MCR) diğer adıyla Mars Kongre Cumhuriyeti yönetiyor. MCR Ana Merkezi Olympia bulunuyor. Silah ve Teknoloji olarak Dünya’dan baya ilerde.

Kemer veya Kuşak: Kemer yaklaşık 72 milyon nüfusa sahip olan bir dış gezegen ve asteroit kuşağı.

Eros: 1.5 milyon nüfusu bulunan Eros eski bir maden üssü aynı zamanda Kuşaklıların eğlence bölgesi olarak geçiyor. Kuşak-dışı bir asteroid olan Eros yörüngesi Mars-Dünya ile Mars-Jüpiter’le kesişiyor. Maden kaynakları burada sona erince, politik anlamda önemini yitirmiş bir şehre dönüştü.

Ceres: Ceres’de 6 milyon insan yaşıyor. Güneş enerji sistemi ve Belt’in ekonomik merkezi. Geride kalan insanların çoğu Kuşak’ın  daha küçük asteroidlerinde yaşıyor.

Ganymede: 15 milyon insana ev sahipliği yapıyor ve Kuşak’ın tarım merkezi. Kuşak’lıların bir çoğunun ileri düzeyde tıbbi bakım ve doğum öncesi yardım için kullandığı bir yer.

Tycho İstasyonu: Kuşak’ın en gözde ve özel işletmeye ait bir mobil uzay platformu. Mobil uzay istasyonları ve büyük gemilerin inşası için kullanılıyor. Dizimide Mormonlar için Nauvoo adlı bir uzay gemisi yapıyor.

Anderson İstasyonu: Uzaklara bulunan uygarlıklar için ikmal deposu görevi gören ücra ve küçük bir istasyon.

The Expanse Uzay Araçları ve İstasyonları

The Expanse dizisinde bulunan uzay araçlarına ve istasyonlara baktığımızda adlarını sıklıkla duyduklarımız:

Tyco: Yukarıda bahsettiğimiz üzere mobil bir istasyon. Uzay araçları inşaa ediyor.

Anderson: Uzaklara savrulmuş uygarlıklar için ikmal deposu görevi gören ücra ve küçük bir istasyon.

Navuoo: Tyco istasyonun inşaa ettiği uzay gemisi.

Canteburny: Bir buz kıran gemisi. James “Jim” Holden bu geminin kaptan yardımcısı.

Donnager: Dizimizde insanlar Mars gezegenini kolonize ettikten sonra Mars’ın bağimsizligini kazanmasıyla kendilerine bir donanma kurmuştur. O donanma gemisi MCRN Amiral Gemisi Donnager.

Scopuli: Terkedilmiş uzay gemisi.

The Expanse Karakterler

Juliette “Julie” Andromeda Mao (Florence Faivre): Miller’ın aradığı kadın rolünde.

Dedektif Miller (Thomas Jane): Ceres’te bir polis memuru rolünü üstleniyor.

Naomi Nagata (Dominique Tipper): Canterbury’nin Mühendisi rolünü üstleniyor.

James “Jim” Holden: (Steven Strait): Canterbury’de yardımcı kaptan rolünü üstleniyor.

Alex Kamal (Cas Anvar): Canterbury’nin pilot rolünü üstleniyor.

Amos Burton (Wes Chatham): Canterbury’de bir makina teknisyeni

Chrisjen Avasarala (Shohreh Aghdashloo): Birleşmiş Milletler yürütme kurulu müsteşar yardımcısı rolünde.

Sadavir Errinwright (Shawn Doyle): Birleşmiş Milletler yürütme kurulu müsteşarı rolünde.

Dmitri Havelock (Jay Hernandez): Miller’ın ortağı rolünü üstleniyor.

Fred Johnson (Chad Coleman): Dış Gezegenler Birliği’nin (Outer Planets Alliance (OPA) ) yöneticisi rolünde.

Anderson Dawes (Jared Harris): OPA’nın Ceres’teki ajanlarından biri rolünde.

Shed Garvy (Paulo Costanzo): Canterbury’nin tıbbi teknisyeni rolünde.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı