Bilgi

Trafik Cezası Kaç Günde Gelir? Radar Cezası İnternete Ne Zaman Düşer?


Araç sürücülerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi trafik cezasının kaç günde geldiği veya yazılan cezanın internete ne zaman düştüğüdür. Bildiğiniz üzere sürücüler trafik kurallarını ihlal etmeleri ve akabinde yakalanmaları durumunda “trafik cezası” yemektedirler. Bu ceza bazen doğrudan ehliyetinize yazılmakta iken radar, mobese gibi sistemlerle bazı trafik cezaları da araç plakanıza yazılabilmektedir.

Özellikle radar, kırmızı ışık, hız limiti, hatalı sollama, emniyet kemeri gibi bazı trafik ihlallerinin yapılması durumunda araç sürücüleri ceza yediklerini veya yemediklerini merak etmektedirler.

Sürücüler bu durumda daha çok E-Devlet (buradan) veya EGM Resmi Sitesinden (buradan) araçları ile ilgili bilgileri girerek ceza yazılıp yazılmadığını öğrenebilirler.

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) tarafından tespit edilen “trafik kural ihlaliniz” görevliler tarafından ihlalinizin gösterildiği resimli “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” ve “Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu‘na”  dönüştürülerek posta ile gönderilir.

Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Düşer? Trafik Cezası Kaç Günde Gelir, Kaç Gün İçinde Tebliğ Edilir?

Bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesi ile beraber yediğiniz trafik cezaları yaklaşık “3-7 gün” gibi çok kısa bir süre içerisinde E-Devlet ve EGM’nin sistemlerine işlenmektedir. Trafik cezası yediğiniz tarihten sonra “5 ila 30 gün içerisinde” sisteme (MERNİS’e) kayıtlı olan adresinize ilgili tutanak gönderilerek cezanız tebliğ edilmektedir. Eğer eviniz de kimse bulunmuyorsa da tebligat yolu ile ceza tarafınıza gönderilir. Yediğiniz trafik cezasını tebliğ edilen tarihten itibaren “15 gün içerisinde” ödemeniz durumunda indirim hakkından faydalanırsınız.

“Hız limitini aştığınızda ve radara yakalandığınızda yediğiniz trafik cezası aracın plakasının kayıtlı olduğu adresinize gönderilmektedir.

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES trafik para cezanızın geç ödenmesi ile ilgili doğabilecek faizin önüne geçebilmek için adres bilgilerinizin ilgili trafik birimlerinde güncel durumda olmasına dikkat ediniz. Trafik cezası gönderimi yapılırken MERNİS’te bulunan adres/ikametgah kaydınız esas alınır.

Trafik Cezaları ve Maddeleri Listesi (2018 Trafik Cezaları Listesi) >>> Devamı Oku

Bu yazımızda trafik cezası internete ne zaman düşer? Trafik cezası internete ne zaman düşer?, Trafik cezası kaç günde gelir?, trafik cezası kaç gün içinde tebliğ edilir? TEDES tarafından hakkınızda düzenlenen trafik tedes cezası ne zaman gelir? TEDES cezası makbuzu elinize ne zaman ulaşır? Trafik cezası hemen internet sorgusunda çıkar mı? Trafik cezası E-Devlete ne zaman düşer? Trafik cezası kaç günde gelir, kaç gün içerisinde tebliğ edilir? Trafik cezası sisteme ne zaman düşüyor, ne zaman sisteme girer? Trafik cezası İnternete sisteme ne zaman düşer? Soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Bu konu hakkında soru, sorun veya fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı