Bilgi

Trafik Para Cezası Nasıl Öğrenilir? Trafik Cezası Nereye Ödenir?


Herkse Merhaba. Bu yazımızda “Trafik Para Cezası Nasıl Öğrenilir?” sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikle trafik cezasını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda trafik cezaları hemen sisteme düşmeyebiliyor. Bu nedenle 2-3 gün arayla kontrol etmenizde fayda var.

Trafik cezalarını aşağıdaki gibi dört şekilde öğrenebiliyorsunuz.

Trafik Cezaları Nereden Öğrenilir?

Trafik cezası borcu sorgulama yaparak cezanızı zamanında ödeyin. Trafik cezalarını aşağıdaki adreslerden öğrenebilirsiniz.

1- Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinden (http://www.egm.gov.tr) “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” kısmından sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Üstteki linki klikledikten sonra açılan pencereden Adınız, Soyadınız, TC Kimlik Numaranız ve Doğum Yılınızı girin ve “Doğrula” deyin! “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama” bölümleri karşınıza çıkar. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama kısmını klikledikten sonra Plaka ve Tescil Belge Seri No’sunu girdikten sonra varsa trafik cezanız ekrana yansıtılır.  EGM sorgulama son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını içerir.

2- E-Devlet Sistemi olan http://www.turkiye.gov.tr sitesinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama ile sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama adımlarını kullanarak da üzerinize kayıtlı araçların trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz. Burada yukarıdaki linki klikleyin ve açılan pencereden  TC kimlik numaranız ve E-Devlet Şifresinizi girdiğinizde karşınıza aracınızın plakasına yazılan cezalar görüntülenecektir. e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

3- Trafik para cezalarınızı mesaj uygulaması ile de öğrenebilirsiniz. GİB’in “trafik para cezası borcu sorgulama” hizmeti için TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp 1189’a göndermeniz yeterli. Örneğin; TPC 06GIB89 31012007 12345678912 

4- Tarafınıza PTT (Posta) yolu ile gönderilen “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” tebligatında, size yazılan cezanın miktarı, türü, nedeni gibi bilgiler bulunmaktadır. Tebligat tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsınız %25 indirimli ödeme yaparsınız.

Trafik Para Cezası Ödemesi Nereye Yapılıyor?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre verilen idari para cezaları kesinleşmeden önce muhasebe yetkilisi mutemetlerine ve vergi dairelerine veya vergi daireleri adına tahsilat yetkisi bulunan bankalara ya da posta idaresine ödenebilmektedir. Söz konusu cezaların kesinleşmesinden sonra ise ödemeler, ilgili vergi dairesinin hesabının bulunduğu bankalara veya vergi dairelerine yapılacaktır.

Trafik idari para cezasını ödemek isteyen borçlunun ceza tutanağı ile vergi dairesine başvurması halinde, emniyet genel müdürlüğü tarafından veri tabanına söz konusu cezaya ilişkin bilgi girişi yapılmamış olsa bile tutanak bilgilerine istinaden vergi dairesince tahsilat yapılmaktadır.

Not: Ancak trafik idari para cezası tutanağı bulunmayan ve veri tabanına da bilgi girişi yapılmayan cezaların vergi dairelerince tahsilatı yapılamamaktadır.

Buna göre bir trafik idari para cezasının vergi dairelerine ödenmek istenmesi halinde trafik idari para cezası tutanağının ibrazı ya da emniyet genel müdürlüğü tarafından söz konusu cezanın veri tabanına bilgi girişinin yapılması veya cezayı veren idare tarafından tebliği yapılan ve kesinleşen trafik idari para cezası tutanağının tahsil için ilgili vergi dairesine gönderilmesi gerekmektedir.

1- Size en yakın bulunan “Vergi Dairesine” “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” ile (sisteme düştüyse sadece TC Kimlik numaranız ile) giderek ödeme yapabilirsiniz. Unutmayın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimli ödersiniz.

2- Eğer cezanız sisteme düştüyse Vakıfbank, Halkbank, Ziraatbank gibi bankaların şubelerinden veya internet üzerinden plakanızı girerek trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Örneğin; Vakıfbank internet üzerinden ödeme yapmak için giriş yaptıktan sonra Ödemeler | Vergi Ödemeleri | Trafik İdari Para Cezası kısmına gelerek trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Dilerseniz (elinizde ceza tutanağı varsa) tutanak bilgilerini aşağıdaki kısma girerek beyana dayalı ödeme yapabilirsiniz. (Bankamatikten trafik cezası ödemesi yapılmıyor.)

3- Trafik cezaları PTT şubelerinden de ödenebiliyor. Ancak sadece nakit ödeme yapabiliyorsunuz. PTT’de ceza ödemesi yaparken kredi kartı kullanamazsınız.

4- Son olarak GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinden ödeme yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi olan https://www.gib.gov.tr/ linkini klikleyin, gelen pencereden e-işlemler, borç sorgulama ve ödeme, trafik para cezası sorgulama ve ödeme kısmını seçin. Gelen pencerede MTV ve Trafik Para Cezası kısmını seçip T.C. / Vergi Kimlik Numarası, Plaka  girerek trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı