Bilgi

Türkiye NATO Konseyini Toplantıya Çağırdı


NATO üyelerini istişareler için toplantıya çağıran daha az etkili 4. madde Türkiye tarafından 2003’te Irak Savaşı sırasında, 2012’de Suriye İç Savaşı sırasında silahsız bir Türk F-4 keşif jetinin düşürülmesinin ve Suriye’den Türkiye’ye havan topu atılmasının ardından ve 2015’te DAEŞ’in ülkenin toprak bütünlüğüne yönelik tehditleri nedeniyle ve Polonya tarafından 2014’te Rusya’nın Kırım’a müdahalesinden sonra olmak üzere toplamda beş kere uygulandı.

Türkiye NATO Konseyini Toplantıya Çağırdı

Türkiye yaşanılan terör olayları ve DEAŞ tehdidini görüşmek için NATO’yu 28 Temmuz 2015 günü için toplantıya çağırdı. Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması‘nın 4. maddesi kapsamında NATO Konseyini toplantıya davet etti.

NATO Madde 4: Taraflar, içlerinden herhangi birinin siyasal bağımsızlık ve güvenliği, toprak bütünlüğü tehdit altına girdiğinde , içlerinden birinin talebi durumunda bir araya gelerek durumu müzakere edeceklerdir.

NATO Madde 5: Taraflar, Avrupa veya Kuzey Amerika’daki üyelerinden biri ya da daha fazlasına karşı silahlı bir saldırıyı, anlaşma taraflarının tümüne yapılmış sayacakları konusunda mutabık kalmışlar  ve sonuç olarak ta böyle bir silahlı saldırı gerçekleştiği taktirde , taraf devletlerin her biri, BM Şartının 51. maddesinde belirtilen toplu veya bireysel savunma hakkının kullanılmasında saldırının muhatabı olan taraf ya da taraflara derhal karşı saldırı konumuna geçerek yardım edecek, ve diğer taraflarla iş birliği içersinde silahlı güç kullanımı, Kuzey Atlantik Bölgesinin güvenliğinin devamının sağlanması da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemleri düzenleyeceklerdir.

KPSS Güncel Bilgiler‘de bu güncelden nasıl soru gelir?

Türkiye, 2015 Temmuz ayında yaşadığı terör saldırıları ve eylemleri sonrasında NATO ülkelerini bilgilendirmek amacıyla NATO Konseyini toplantıya çağırdı. Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşmasının kaçıncı maddesinde verilen yetkiyi kullanarak NATO Konseyini toplantıya çağırmıştır?

a) 2
b) 3
c) 4
d) 5
e) 6

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı